05.7
21:14

Πάρτι για… Champions League η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Σε τρομερή φόρμα η ομάδα του Καρέρα που ισοπέδωσε (1-4) τον Άρη και πλέον κρατά ολομόναχη τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά της μεγάλης διοργάνωσης. Τα γκολ οι Ολιβέιρα (2), Σιμόες και Σιμάνσκι

Διαβασμένη και σοβαρή εμφανίστηκε η Ένωση στη Θεσσαλονίκη με τον Καρέρα να ακολουθεί τη συνταγή της Τούμπας. Μάλιστα η ΑΕΚ είχε τη μπάλα στα πόδια της αλλά και τον έλεγχο καθώς ο Άρης δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Από το 3ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε με τον Βέρντε να βρίσκει τον Ολιβέιρα που έκανε τη πρώτη κεφαλιά και τον Λιβάγια στη συνέχεια τη δεύτερη που πέρασε έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σιμόες κάνει το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, αλλά δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει τον Κουέστα. Λίγο αργότερα ο Ολιβέιρα έδωσε στον Βέρντε αριστερά με τον Ιταλό μα σεντράρει δυνατά αλλά ούτε ο Μάνταλος, ούτε ο Λιβάγια μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24’ όταν ο Βέρντε έβγαλε στον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος γύρισε το σώμα του και με ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα. Ο Άρης προσπάθησε να ανέβει με τον Γκάμα να βρίσκει ένα σουτ και τη μπάλα να κοντράρει στον Τσιγκρίνσκι και με περίεργα φάλτσα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπάρκα για το 1-1. Οι Θεσσαλονικείς πήραν τα πάνω τους εκείνα τα λεπτά όμως η ΑΕΚ επέστρεψε λίγο πριν την ανάπαυλα χάνοντας σερί ευκαιριών. Στο 43’ ο Λόπες κάνει ωραία σέντρα από αριστερά, ο Μάνταλος πήδηξε προ του Κόρχουτ, πήρε την κεφαλιά και ο Κουέστα απομακρύνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Κουέστα έπεσε στην αριστερή του γωνία κι απότρεψε ξανά την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά. Δεν σταμάτησε όμως μόνο εκεί είχε και τρίτη ευκαιρία με τον Λιβάγια να βγάζει μόνο του τον Κρίστιτσιτς αριστερά εντός περιοχής, και τον Κουέστα πάλι να νικά τον Σέρβο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Στο 45’ ο Τσιγκρίνσκι απομάκρυνε με κεφαλιά, ο Ολιβέιρα βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση και ο Μπαγκαλιάνης με υπερπροσπάθεια απομάκρυνε σε κόρνερ.

ΤΕΣΣΑΡΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος κλείδωσε εύκολα τη νίκη. Οι ποδοσφαιριστές του Καρέρα μπήκαν αποφασισμένοι και αυτό απέδωσε καρπούς. Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ απείλησε με τον Ολιβέιρα να κάνει το σουτ, και τον Κουέστα να απομακρύνει. Ούτε ο Βέρντε, ούτε ο Λόπες μπόρεσαν ν’ απειλήσουν, στη συνέχεια καθώς τα σουτ τους απομακρύνονται από την άμυνα του Άρη.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά του Άρη όταν ο Μάνταλος έβγαλε όμορφη κάθετη στον Ολιβέιρα και ο Πορτογάλος με υπέροχο τελείωμα αφού πρώτα πρόλαβε τον Κουέστα ευστόχησε για το 1-2. Στο 58’ ο Λόπες έκανε την κεφαλιά πάσα από αριστερά, ο Παουλίνιο από κοντά με κεφαλιά ψαράκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 61’ πριν περάσει αλλαγή ο Βέρντε σπατάλησε ευκαιρία για γκολ καθώς μπήκε από δεξιά εντός περιοχής, και έκανε βιαστικό σουτ με το αριστερό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ τριπλασιάζει τα τέρματα της μετά από σουτ του Σιμόες που κόντραρε στο χέρι του Σάσα και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα.

Οι αλλαγές του Καρέρα στα επόμενα λεπτά φρεσκάρισαν την ομάδα και η Ένωση είχε την ευκαιρία στο 65’ να κάνει το τέταρτο γκολ. Ο Αλμπάνης έβγαλε τον Παουλίνιο δεξιά, αυτός έκανε τη διαγώνια πάσα, αλλά ο Λόπες δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στην αριστερή πλευρά. Η ΑΕΚ στη συνέχεια έκανε το 4-1! Μετά από σουτ του Παουλίνιο, ο Σιμάνσκι από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Ένωσης.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα (77’ Μπακουτσής), Μαρτίνες, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα, Διαμαντόπουλος.

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (81’ Οικονόμου), Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Σιμόες (81’ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (73’ Σιμάνσκι, Λιβάγια, Βέρντε (61’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (73’ Αραούχο).