04.7
21:55

Μεγάλη νίκη του Αστέρα

Ο Αστέρας επικράτησε 4-0 του Βόλου με τον Λουίς Φερνάντεθ με χατ τρικ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και τους Αρκάδες με τρομερό ποσοστό ευστοχίας να παίρνουν το τρίποντο που τους έφερε στην 7η θέση.

Ο Αστέρας με τον Λουίς Φερνάντεθ να πυροβολεί κατά ριπάς και να σκοράρει σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης, στο 2′ και στο 45+1′ επικράτησε 4-0 του Βόλου, πήρε μια μεγάλη νίκη και τρεις βαθμούς που τον έφεραν στην 7η θέση των playouts, πάνω από τον Ατρόμητο με ένα ματς περισσότερο.

Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε χατ τρικ, είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, και έγινε ο πρώτος παίκτης του Αστέρα μετά το 2017 και το Μιχάλη Μανιά που πέτυχε χατ τρικ με τη φανέλα των Αρκάδων ενώ και αυτός για πρώτη φορά στην επαγγελματική του καριέρα πέτυχε τρία γκολ σε ένα ματς.

Κέρδος και για τις δύο ομάδες, τόσο για τους νικητές όσο και για τους χαμένους ενόψει της νέας σεζόν ήταν οι αρκετοί νέοι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν και πήραν την ευκαιρία τους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2΄ όταν ο Κότσιρας έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και εκεί ο Λουίς Φερνάντεθ, με ωραίο πλασέ νίκησε τον Καραγκιόζη για το 1-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Καραγκιόζης ανέτρεψε τον Σίτο μέσα στην περιοχή του Βόλου και ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ο Λουίς Φερνάντεθ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε στην αριστερή του γωνία τον Καραγκιόζη και την μπάλα στο κέντρο της εστίας και με το το δεύτερο προσωπικό του γκολ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Εξίσου δυνατά μπήκαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι καθώς στο 51΄, ο Σίτο έπιασε ένα ξερό σουτ, ο Καραγκιόζης έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και η μπάλα, αφού πέρασε κάτω από το σώμα του, κατέληξε στα δίχτυα.