02.7
09:10

Με άψογο διάβασμα, κλείδωσε τον ΠΑΟΚ

Σε ακόμα ένα ματς ο Ιταλός τεχνικός διάβασε άψογα το παιχνίδι του αντιπάλου και “κλείδωσε” τον ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ να δείχνει καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στις μέχρι τώρα εντυπώσεις που έχουμε σχηματίσει για τον Μάσιμο Καρέρα, μπορούμε να πούμε ότι στο μεγαλύτερο διάστημα και στα περισσότερα παιχνίδια, η ΑΕΚ εμφανίζεται όπως πρέπει και διαβασμένη, τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι, όσο και στο ψυχολογικό, κάτι που του πιστώνεται στο 100%.

Ο Ιταλός τεχνικός και στο χθεσινό αγώνα με τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα, διάβασε άψογα το παιχνίδι του αντιπάλου και έστησε όπως έπρεπε την ΑΕΚ για το συγκεκριμένο -δύσκολο- ματς, καταφέρνοντας οι Κιτρινόμαυροι να φύγουν με το “διπλό” και τους τρεις βαθμούς, πραγματοποιώντας παράλληλα μια πολύ καλή και ολοκληρωμένη εμφάνιση.

Οι Κιτρινόμαυροι παρατάχθηκαν με το 4-3-3, έχοντας ως τριάδα στα χαφ τους Σιμόες, Μάνταλο και Κρίστιτσιτς, όπως έπαιξε η Ένωση και στο “Κλ. Βικελίδης” ακριβώς μια εβδομάδα πριν για το Κύπελλο Ελλάδος.

Η συγκεκριμένη τριάδα, αλλά και η εντολή για πίεση ψηλά στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ήταν το σημείο-κλειδί για να… κλειδώσει τους γηπεδούχους και να σφυροκοπήσει, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με αρκετές φάσεις την εστία του Πασχαλάκη, ώσπου να έρθει το γκολ.

Με τον Σιμόες ως κόφτη στην τριάδα και τους Κρίστιτσιτς – Μάνταλος ως κεντρικούς χαφ, αλλά με έναν πιο ελεύθερο ρόλο οργανωτή του αρχηγού της ΑΕΚ, ήταν ότι έπρεπε για να “βραχυκυκλώσει” τη μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ, χωρίς να μπορούν να βγάλουν αντίδραση, αλλά και να φαίνονται περισσότεροι οι Κιτρινόμαυροι σε κάθε επίθεση τους.

Μάλιστα, η Ένωση έδειχναν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και από θέμα τρεξίματος και αντοχών, παρότι ο ΠΑΟΚ έκανε διάφορα κενά μέσα στο παιχνίδι, ειδικά μετά το πρώτο cooling break που δεν ξανά ενόχλησε την περιοχή του Μπάρκα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Απ’ εκεί και έπειτα ο Καρέρα χειρίστηκε και κατά την διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με σωστή τακτική προσέγγιση, όπως επίσης και στις αλλαγές του Φερέιρα, βάζοντας τον Βέρντε στο 62ο λεπτό του ματς, αλλά και με την επιλογή μετά το 2-0 να γυρίσει επί της ουσίας το σύστημα σε 3-6-1.

Ο Μάσιμο Καρέρα με την χθεσινή εμφάνιση της ΑΕΚ και το στήσιμο της στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την… ταυτότητα του Πορτογάλου τεχνικού του ΠΑΟΚ, που εκτός απ’ τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, ήρθε με πολύ ωραία και επιβλητική εμφάνιση, μετατρέποντας θα μπορούσε να πει κανείς την ήττα, σε βαριά ήττα, μόνο και μόνο απ’ την εμφάνιση της Ένωσης.