01.7
23:39

Νίκη… «χρυσάφι» που δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ – Η βαθμολογία των play off

Η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 2-0 μέσα στη Τούμπα, σκαρφάλωσε και πάλι στη δεύτερη θέση, αλλά πλέον σε θέση οδηγού, καθώς υπερτερεί στη ισοβαθμία των δυο ομάδων.

Η νίκη της ΑΕΚ μέσα στη Τούμπα επί του ΠΑΟΚ με 2-0, δεν ήταν απλά μια νίκη που της έδωσε την δυνατότητα να σκαρφαλώσει ξανά στη δεύτερη θέση, αλλά ειδικά το γκολ του Μάρκο Λιβάγια για το τελικό σκορ, μετέτρεψε τη νίκη σε… χρυσή.

Κι’ αυτό γιατί η Ένωση πλέον με αυτό το 2-0, στην μεταξύ ισοβαθμία των δυο ομάδων υπερτερεί στο δεύτερο κριτήριο που είναι η διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, αφού οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη και ισοπαλία στα τρία ματς που έχουν παίξει φέτος.

Με λίγα λόγια αυτό σημαίνει, ότι σε περίπτωση πιθανής μεταξύ τους ισοβαθμία στο τέλος της σεζόν, ο ΠΑΟΚ πρέπει να κερδίσει την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, αφού σε περίπτωση νέας ισοπαλίας, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα θα έχει την μεταξύ τους ισοβαθμία στην διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Με απλά λόγια, η νίκη με διαφορά δύο τερμάτων της ΑΕΚ μέσα στην Τούμπα αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, αφού πλέον είναι δεύτερη και έχει προβάδισμα απέναντι του ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά τα κριτήρια ισοβαθμίας

Σε περίπτωση που δύο ή περισσότερες ομάδες ισοβαθμούν, μετά την ολοκλήρωση της Φάσης των Playoffs και Playouts (Β΄Φάση), θα εφαρμόζονται κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια:

i. Σε περίπτωση που από τον πίνακα βαθμολογίας προκύπτει ισοβαθμία ομάδων, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν συντάσσεται νέος, βοηθητικός, πίνακας με κριτήριο το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (ήτοι θα έχει κατακτήσει σωρευτικά τους περισσότερους βαθμούς κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

ii. Αν, μετά τη σύνταξη και του παραπάνω βοηθητικού πίνακα, προκύπτει νέα ισοβαθμία ομάδων, τότε για τις ομάδες που εκ νέου ισοβαθμούν, συντάσσεται νέος, βοηθητικός, πίνακας με κριτήριο τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (ήτοι θα έχει την μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων στους μεταξύ τους αγώνες κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

iii. Εάν και τότε προκύψει νέα ισοβάθμηση ομάδων, τότε, για τις ομάδες που εκ νέου ισοβαθμούν, συντάσσεται νέος ειδικός βοηθητικός πίνακας με κριτήριο τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος σύμφωνα με την παρ. 6 ανωτέρω».