01.7
22:59

Έκανε πλάκα στην Τούμπα η ΑΕΚ!

Βλέπει σεντόνι η ΑΕΚΑΡΑ του Καρέρα που έκανε τεράστιο διπλό στην Τούμπα (0-2) και έφερε στα ίσα την υπόθεση 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League

Ανώτερη του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος η Ένωση που «κλείδωσε» τους Θεσσαλονικείς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα η ΑΕΚ απείλησε στο 7’ όταν ο Κρίστιτσιτς πήρε την μπάλα λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Πασχαλάκης. Λίγο αργότερα και πάλι η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Τσιγκρίνσκι να βγάζει δεξιά για τον Παουλίνιο και τον τελευταίο να κάνει την παράλληλη σέντρα όμως δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην περιοχή.

Το ματς δεν είχε μέχρι εκείνο το σημείο τη μεγάλη φάση όμως η ΑΕΚ ανέβηκε και πάλι ψηλά λίγο πριν την ανάπαυλα. Μάλιστα στο 41ο λεπτό ο Λιβάγια εκτέλεσε με το δεξί από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Εσίτι, άλλαξε πορεία και ο Πασχαλάκης τελευταία στιγμή απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ η ΑΕΚ βρίσκει δίχτυα με τον Τσιγκρίνσκι. Ο Ουκρανός πέρασε τα μαρκαρίσματα ανάμεσα στον Βαρέλα και τον Μάτος και με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Λιβάγια βγήκε από αριστερά, προσπάθησε να βγάλει για τον Ολιβέιρα, αλλά άργησε ο Κροάτης.

ENA AKOMA KAI NA KAEI…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε πολλές αλλαγές ωστόσο η ΑΕΚ είχε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα παρότι ήταν φλύαρη στην τελική προσπάθεια. Στο 52’ ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής το οποίο όμως δεν απείλησε τον Μπάρκα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα βγαίνει από αριστερά μετά τη διαγώνια πάσα του Μάνταλου, όμως ο Πορτογάλος δεν μπόρεσε να συνεχίσει τη φάση. Στο 59’ ο Λιβάγια βγάζει την κάθετη για τον Ολιβέιρα, ο Μιχαηλίδης με ωραίο καθαρό τάκλιν κόβει τον Πορτογάλο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπίσεσβαρ χάνει μεγάλη ευκαιρία από καλή θέση καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να ελέγχει το ματς και είχε και γκολ το οποίο ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Λόπες πριν σκοράρει πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ. Στο 80ο λεπτό ο Βέρντε κέρδισε πέναλτι καθώς μετά από χρήση VAR διαπιστώθηκε ότι ο Μιχαηλίδης πάτησε τελικά τον Βέρντε εντός περιοχής. Ο Λιβάγια εκτέλεσε το πέναλτι, και έκανε το 2-0. Λίγο πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ είχε καλή ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ όταν ο Καντουρί βγήκε από αριστερά, έδωσε στον Λάμπρου ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Λόπες πάνω στη γραμμή απομάκρυνε..

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (46’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Καντουρί, Τζόλης (56’ Μιχαηλίδης), Στοχ (74’ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (56’ Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Mπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82’ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (62’ Βέρντε), Λιβάγια (82’ Οικονόμου), Ολιβέιρα (87΄Αραούχο)