31.5
21:27

Πάντερμπορν – Ντόρτμουντ 1-6: Πάρτι με σούπερ Σάντσο

Ο Χάαλαντ ήταν εκτός, αλλά o Σάντσο χρειάστηκε 45 λεπτά για να ξεσπάσει, να πετύχει χατ τρικ και να οδηγήσει τη Ντόρτμουντ στην εξάρα επί της Πάντερμπορν (6-1).

Η ήττα από τη Μπάγερν της έκοψε ουσιαστικά τον δρόμο για τον τίτλο, ο τραυματισμός του Χάαλαντ την επηρέασε για 45λεπτά, αλλά η Ντόρτμουντ με απίθανο Σάντσο πέτυχε το ξέσπασμά της. Χατ τρικ ο Αγγλος, έφτασε τα 17 γκολ και συνεχίζει την απίθανη του σεζόν. Οι Βεστφαλοί διέλυσαν με 6-1 την ουραγό Πάντερμπορν, έκαναν μεγάλο βήμα για το σεντόνι, ενώ διατήρησαν τις λιγοστές ελπίδες τίτλου.  Ο Σάντσο με 15+ γκολ και ασίστ σε μία σεζόν, έγινε ο μοναδικός Άγγλος που σημειώνει κάτι τέτοιο σε Λίγκα του Top-5 μετά τον τεράστιο Ματ Λε Τισιέ της Σαουθάμπτον από το μακρινό 1994-95!

Η Πάντερμπορν μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό στο τέταρτο, μιας και τα δυο σουτ του Αντβί-Αντζί πέρασαν άουτ. Οι Βεστφαλοί μετά το πρώτο τέταρτο πήραν τον έλεγχο, προσπάθησαν να ανεβάσουν το ρυθμό τους και στο 17′ είχαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία, αλλά ο Αζάρ αστόχησε από κοντά. Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Στην πρώτη ιδανική αντεπίθεση, ο Γκερέιρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διώξιμο του Κόλινς έσωσε την ουραγό. Η Ντόρτμουντ είχε καταφέρει να κόψει τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, αλλά δεν είχε και τον τρόπο να σκοράρει. Πάντως, στο 45′ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά η σουτάρα του Μπραντ δε βρήκε στόχο.

Το ξεκίνημα των Βεστφαλών στην επανάληψη ήταν εντυπωσιακό. Στο 49′ ο Χακίμι νικήθηκε από τον Τσίνγκερλε, ενώ στο 52′ ο Αζάρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο, στο 54′ ήρθε το γκολ για την ομάδα του Φαβρ. Ο Τσαν πέρασε πολύ ωραία, έκανε τη σέντρα, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων… σέρβιρε στον Αζάρ που σκόραρε απο κοντά. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Μπραντ έκανε υπέροχη ασίστ στον Σάντσο και ο Αγγλος από κοντά σκόραρε και αφιέρωσε το τέρμα στη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ.

Οι Βεστφαλοί χαλάρωσαν, η Πάντερμπορν ρίσκαρε και από το πουθενά μείωσε! Στο 72ο λεπτό ο Σόνλαου έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Τσαν και ο Χούνεμαϊερ από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-1. Κι όμως η αντίδραση της Ντόρτμουντ ήταν άμεση και δεν άφησε τους γηπεδούχους να… ονειρευτούν βαθμό! Στο 74′ ο Αζάρ έκανε την 13η ασίστ και ο Σάντσο με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 16ο του τέρμα!

Οι Βεστφαλοί είχαν διάθεση και στο 85′ ο Χακίμι από ωραία πάσα του Σμέλτσερ σημείωσε το 4-1. Περίπατος για τους Βεστφαλούς και στο 89′ ο ξεχασμένος Σμέλτσερ -είχε περάσει ως αλλαγή – με προβολή από ασίστ του Βίτσελ διαμόρφωσε το 5-1. Η Πάντερμπορν ήταν στα… αποδυτήρια και στο 90′ ο Σάντσο έφυγε μόνος του, πέτυχε χατ τρικ και διαμόρφωσε το 6-1.