23.5
18:25

Ασταμάτητη η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε εκτός έδρας με 0-2 της Βόλφσμπουργκ και παρέμεινε σε απόσταση… αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου. Με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κλάους τελείωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

Εύκολο απόγευμα είχε η Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Volkswagen Arena». Η ομάδα του Λισιέν Φαβρ πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και έκανε το δύο στα δύο μετά τη διακοπή και έμεινε κοντά στην πρώτη, Μπάγερν Μονάχου, τρεις μέρες πριν το «Klassiker».

Μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ. Στο πρώτο μέρος με μια… μαγική ομαδική συνεργασία ο Αζάρ, έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκερέιρο (32′) που διαμόρφωσε το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Σάντσο να δημιουργήσει για τους Βεστφαλούς και τον έτερο μπακ της ομάδα, Χακίμ Ασράφι, με δυνατό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν και τον Κλάους που δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 82′ για δυνατό φάουλ και μπήκαν σε περιπέτειες για το εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.