23.5
19:25

Άλμα για Λεβερκούζεν

Με τον Χάβερτζ να πετυχαίνει δύο γκολ, η Λεβερκούζεν πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Γκλάντμπαχ (1-3) και ανέβηκε στην 3η θέση της Bundesliga.

Με το εκπληκτικό… wunderkid, Κάι Χάβερτζ, να βάζει δύο και να φτάνει τα 10 γκολ στo πρωτάθλημα, η ομάδα του Πέτερ Μποσζ πήρε τεράστιο διπλό στο Borussia Park κόντρα στην Γκλάντμπαχ την οποία προσπέρασε, όπως και την Λειψία έχοντας αγώνα περισσότερο. Ωραία μπάλα, γκολ και πολλές ευκαιρίες παρακολούθησαν οι… 13.000 φωτογραφίες θεατών που έδωσαν ένα γεμάτο κλίμα στον αγώνα.

Το σκορ άνοιξε με το… guten morgen. Καθώς στο 7’ Ντεμιρμπάι και Μπελαράμπι συνδυάστηκαν και ο Χάβερτζ βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ζόμερ και τον νίκησε για 0-1. Η Γκλάμπαχ εκτός από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε υπέστη και πλήγμα με τον τραυματισμό του Εμπολό και χρειάστηκε να έρθει το 40’ για να έχει την πρώτη της φάση με το σουτ του Νόιχαουζ εκτός περιοχής το οποίο απέκρουσε ο Χραντέτσκι. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους χάθηκε μια από τις ευκαιρίες της σεζόν καθώς μετά το σουτ του Χάβερτζ στο οριζόντιο δοκάρι ο Ντεμιρμπάι δεν αντέδρασε γρήγορα προ κενής εστίας και το τελείωμά του έκοψε πάνω στη γραμμή ο Ελβέντι.

Με γκολ ξεκίνησε και η επανάληψη. Στο 52’ ο Πλεά σήκωσε εκπληκτικά για τον Τουράμ και εκείνος με τρομερό διαγώνιο βολέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-1 και δύο λεπτά μετά είχε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς αλλά ο Χραντέτσκι τον νίκησε σε τετ-α-τετ. Κόντρα στο μίνι μομέντουμ που είχε δημιουργηθεί, η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι. Ο Μπελαράμπι έκανε το διαγώνιου σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το σουτ, ο Ελβέντι τον βρήκε με τάκλιν και έπειτα από check στο VAR η μπάλα στήθηκε στη βούλα.