25.3
22:31

Νέα νίκη επί του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ

Με 1-0 επικράτησε η ομάδα FIFA 11vs11 της ΑΕΚ του Παναθηναϊκού για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ePlayoff2020 που διοργανώνεται από τη VGL και τα κανάλια Novasports.

Οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους και θα μπορούσαν να σημειώσουν περισσότερα τέρματα, ξεκινώντας έτσι με το “δεξί” στο πολύ απαιτητικό Πρωτάθλημα των 10 αγωνιστικών. Παράλληλα, η ΑΕΚ σημείωσε την τρίτη της νίκη επί του Παναθηναϊκού σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας ήδη επιβληθεί των “πρασίνων” για το Πρωτάθλημα της VGL και για το Κύπελλο της VGL.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 3′ και το 8′ με τον Roncevic, να φτάνει μία ανάσα απο το γκολ. Η “Ένωση” πίεζε ασταμάτητα και στο 21′ ο Εμμανουηλίδης ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώξει σε κόρνερ. Μετά το κόρνερ οι “πράσινοι” κέρδισαν επιθετικό φάουλ, από την εκτέλεση του οποίου “έκλεψε” ο Εμμανουηλίδης και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 29′ ο Roncevic δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, με το 1-0 να μένει έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 52′ ο Παπαδάκης από καλή θέση δεν βρήκε δίχτυα, ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς με σκοπό την ισοφάριση. Η άμυνα της ΑΕΚ λειτουργούσε εξαιρετικά, με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, εκτός από το 89ο λεπτό, όταν και με κεφάλια μέσα από την περιοχή έφτασε μία ανάσα από το 1-1.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα των ePlayoff2020.

Επόμενος αγώνας για τη διοργάνωση για τους “κιτρινόμαυρους”, την ερχόμενη Τετάρτη (01/04) όταν και φιλοξενούνται από το Heraklion για τη 2η αγωνιστική.