03.3
19:51

Άνετη νίκη οι Μάγκες κόντρα στη Δράμα

Άνετο απόγευμα για την Ένωση κόντρα στη Δράμα, αποσπώντας με σχετική άνεση τους βαθμούς της νίκης (46-32) και συνεχίζοντας τη πρωταθληματική πορεία που διαγράφει η ομάδα.

Νίκη και κόντρα στη Δράμα πέτυχαν οι Μάγκες, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το δίποντο της νίκης, πραγματοποιεί ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης του πρωταθλήματος στη κανονική διάρκεια και τονώνει την ψυχολογία των Κιτρινόμαυρων εν όψει της συνέχειας.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα μέχρι τα πρώτα δέκα λεπτά να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, σχηματίζοντας το 7-7. Σε εκείνο το σημείο, η Ένωση βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων γκολ, κάνοντας το 11-7.

Στη συνέχεια η Δράμα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς οι Μάγκες είχαν πατήσει για τα καλά γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στα δέκα γκολ, με το σκορ στο 21-11, η οποία παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, σχηματίζοντας όμως το 24-14.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης ΕΔΩ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μάγκες συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις. Οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό (29-18) και σταδιακά η απόσταση μεγάλωνε. Η νίκη ήρθε εύκολα και η ΑΕΚ πρόσθεσε ακόμα μερικούς πόντους στη βαθμολογική συγκομιδή της, συνεχίζοντας στην κορυφή του πίνακα (46-32).

Τα πεντάλεπτα: 4-5, 8-7, 13-9, 17-9, 19-10, 24-14 (ημχρ.), 29-18, 31-20, 36-22, 39-25, 46-32.