26.2
20:20

Πάλεψε η Βασίλισσα και δεν λύγισε απ’ τις… απουσίες

Η ΑΕΚ επικράτησε με 84-83 επί του Ρεθύμνου, καταφέρνοντας να πάρει μια αγχωτική και δύσκολη νίκη έχοντας να αντιμετωπίσει και τις αρκετές απουσίες που είχε το τελευταίο διάστημα λόγω τραυματισμών. Αρκετά παράπονα απ’ την διαιτησία οι Κιτρινόμαυροι, πρωταγωνιστές για την Ένωση οι Τσάλμερς, Γιάνκοβιτς και Τολιόπουλος.

Η ΑΕΚ με τις πολλές απουσίες δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να πατήσει καλύτερα και να το εκμεταλλευτεί παίρνοντας γρήγορα τα ηνία της ομάδας, με το σκορ στο 6-10 και τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση.

Όμως, κάτι τέτοιο δεν έγινε καθώς οι Κρητικοί ανέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους με το σκορ στο 10-17 και στη συνέχεια τελειώνοντας την πρώτη περίοδο στο 16-22.

Στη δεύτερη περίοδος η Βασίλισσα συνέχισε να μην πατάει καλά με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να ανεβάσει την διαφορά στους 13 πόντους με το σκορ στο 16-29. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση βελτίωσε την άμυνα της και με τον Γκράντ πρωταγωνιστή κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους τέσσερις πόντους με το σκορ στο 29-33.

Οι Κρητικοί όμως, αφυπνίστηκαν γρήγορα και ξανά ξέφυγαν στο σκορ κάνοντας το 33-43, ανεβάζοντας την διαφορά στο +10 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο ανέβασε την διαφορά στο +15 με το 35-50, με την Βασίλισσα να έχει την απάντηση της, κάνοντας ένα σερί 8-0 ρίχνοντας την διαφορά στους 7 πόντους, για το 43-50.

Ροή του αγώνα

Όμως, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έφτασε την διαφορά και πάλι στους δέκα πόντους, με την ΑΕΚ να δείχνει διατεθειμένη για να απαντήσει, με τα συνεχόμενα καλάθια των Τσάλμερς, Χρυσικόπουλου και Γιάνκοβιτς, δημιουργώντας το 52-53 και μπαίνοντας δυνατά ξανά στο ματς.

Απ’ εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη της περιόδου οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με το σκορ στο 58-58, να είναι λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου και τελικά να σχηματίζεται το 58-60 με την λήξη, έπειτα απ’ τις εύστοχες βολές του Καμπερίδη.

Στη τέταρτη περίοδο, η Βασίλισσα συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ και να κυνηγάει το Ρέθυμνο, με το -3 στη διαφορά του σκορ, αλλά τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ανέβηκε η διαφορά στο -6 με τον Χάρις να ευστοχεί σε τρίποντο και να τιμωρεί την προηγούμενη λάθος επίθεση των Κιτρινόμαυρων.

Η Βασίλισσα όμως κατάφερε να ρίξει την διαφορά ξανά στους τρεις πόντους, με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς για το 72-75 και το ματς στα τελευταία λεπτά πήρε άγρια μορφή, με τις δυο ομάδες να προχωρούν σε αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα, φτάνοντας το σκορ στο 82-83, δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με την μπάλα στο Ρέθυμνο.

Οι Κιτρινόμαυροι χειρίστηκαν πολύ καλά την επίθεση του αντιπάλου, κάνοντας στο 10.8 φάουλ στον Χάρις, που και στις δυο βολές, κρατώντας ζωντανή την ΑΕΚ για τη νίκη. Ο Τολιόπουλος πήρε την τελευταία επίθεση, μπήκε στο καλάθι του αντιπάλου κερδίζοντας και ευστοχώντας στις δυο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 84-83.

Η Βασίλισσα πήρε μια δύσκολη και αγχωτική νίκη, κόντρα στο Ρέθυμνο, στις απουσίες της, αλλά και στην κακή… διαιτησία, έχοντας πολλά παράπονα.