23.2
23:18

Super League 2: Νίκες για Απόλλωνα Σμύρνης και Παναχαϊκή, σημαντικό διπλό για Χανιά

Ο Απόλλωνας Σμύρνης συνεχίζει το κυνήγι του ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας με ανατροπή την Κέρκυρα (2-1), η Παναχαϊκή επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στην Πάτρα, ενώ τα Χανιά πήρα τον διπλό με 1-0 στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας

Ο Απόλλωνας Σμύρνης συνεχίζει να βρίσκεται στο κατόπι του ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την 18η αγωνιστική της Super League 2 και παρέμεινε στη 2η θέση με τέσσερις βαθμούς απόσταση από τους Γιαννιώτες, με μία αγωνιστική ωστόσο περισσότερη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού στο 27ο λεπτό χάρη σε γκολ του Παναγιωτίδη με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίσκου. Στο 32΄ο Απόλλωνας ισοφάρισε με τον Μαρκόφσκι και με αυτό το αποτέλεσμα πήγε στα αποδυτήρια. Στο 62ο λεπτό ο Χουχούμης με ένα τρομερό σουτ έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης (47′ Ιωαννίδης), Βιτλής, Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Βάρκας (47′ Μπεντινέλι), Ιριτιέρ, Πατράλης, Κολ, Μαρκόφσκι (79’ Γκίνο)

Κέρκυρα (Κώστας Χριστοφοράκης): Παγκράτης, Βλάχος, Παναγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Νασιμέντο, Μίσκου (84’ Μεσουρούνης), Σπίντζος, Ντε Βίντερ, Λεπενιώτης (66′ Καρακώστας)

Ένα τεράστιο διπλό πήραν τα Χανιά στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση με 34 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 79ο λεπτό με τον Σουντουρά.

Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη μείνει με έναν παίκτη λιγότερο, αφού στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καρατάσιος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Σουντουρά που έβγαινε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ της ομάδας της Λάρισας.

Απόλλων Λάρισας (Αριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρετσιώτης, Λίταινας (75’ Νύκταρης), Μπαστακός, Γκουστάβο (87’ Καρρίκι), Ναζίμ, Καρατάσιος, Νούσιος (81’ Σιφναίος), Σουλιώτης

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μουμίν, Κάρλος, Κάσσος, Κουσκουνάς (80’ Γιάκος), Πάνος (66’ Βρεττός)

Έπειτα από δύο αγωνιστικές η Παναχαϊκή είδε ξανά τη νίκη και ανέβηκε στην 8η θέση με 25 πόντους, στη μάχη που δίνει για την είσοδο στα  play-off. Οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μαυρία, ενώ στο 21ο λεπτό ο Μυτίδης έκανε το 2-0.Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, πέρα από ένα γκολ του, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι Ηρακλειώτες, οι οποίοι είχαν αρκετές απουσίες, βρίσκονται στην 6η θέση με 28 βαθμούς.

Παναχαϊκή (Αλέξης Σπυλιόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυρίας (86′ Θεολόγου), Μυτίδης, Ανάκογλου (70′ Αντωνακόπουλος), Παπατόλιος, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μασούρας (75′ Φροξυλιάς), Τσελεπίδης

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μποτέ, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (66′ Ούγκο), Κατσούρι (75′ Πέιος), Εφορντ, Άτεφ, Μανουσάκης (55′ Μέντχαντ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 3-2 (14′ Ιωαννίδης, 69′ Πολέτο, 72′ Μπαστιάνος / 6′, 90+2′ Σαμπανίδης)

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Απόλλων Πόντου – Καραϊσκάκης 1-3 (52′ Χριστοδούλου/27′ Κυβελίδης, 32′ Κούστα, 86′ Αλμπάνης)