23.2
20:30

Νίκη και τώρα… πλέι οφ!

Με 3-1 επικράτησε εκτός έδρας η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ της Ολυμπιάδας για την 22η αγωνιστική της Futsal Super League. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν σε ακόμα ένα τρίποντο “κλείνοντας” την κανονική περίοδο με τον καλύτερο τρόπο και στην 1η θέση, στρέφοντας τώρα την προσοχή τους στα play off.

Το παιχνίδι είχε όμορφο ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, καθώς δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, αλλά μεγάλο πάθος για τη νίκη και το γόητρο. Παρά τις πολλές προσπάθειες, καμία από τις δύο ομάδες δεν έβρισκε δίχτυα και έπρεπε να φτάσουμε στο 18′ όταν και ο Πάνου με πολύ όμορφη κίνηση από αριστερά βρήκε το χώρο και “εκτέλεσε” τον αντίπαλο γκολκίπερ, για το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο τερματοφύλακες έκαναν αισθητή την παρουσία τους, σταματώντας τους επιτιθέμενους με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Όπως και στο πρώτο μέρος, πέρασε περισσότερο από το μισό ημίχρονο για να μπει τελικά γκολ, με τον Θανασάι να πλασάρει με έξυπνο τρόπο στο 35′ για το 0-2 που “κλείδωσε” τη νίκη για το “Δικέφαλο”. Το δεύτερο γκολ ανάγκασε τους γηπεδούχους να ρισκάρουν, παίζοντας χωρίς τερματοφύλακα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ΑΕΚ να κυνηγήσει και τρίτο τέρμα έστω και από μακρινή απόσταση. Όπερ και εγένετο. Ο Αρτινός έκοψε και με σουτ από τη μία περιοχή στην άλλη “έγραψε” το 0-3. Τελικά, η Σάντα βρήκε το γκολ της τιμής με αυτογκόλ του Σκουτέλη, με τον άσσο της ΑΕΚ στην προσπάθειά του να απομακρύνει να προωθεί τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πλέον, οι Πρωταθλητές Ελλάδος έχουν περάσει ήδη στα Ημιτελικά (αλλαγή κανονισμού τη φετινή σεζόν) και εκεί θα περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Μινώταυρός-Ολυμπιάδα.

Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής – ΑΕΚ 1-3