23.2
21:31

Για… «πλάκα» τον ΟΦΗ και προχωράμε!

Πολύ καλή εμφάνιση από την ΑΕΚ του Καρέρα με νίκη απέναντι στον ΟΦΗ (3-0) σε ένα παιχνίδι που το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει άλλες διαστάσεις αν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο τυχεροί

Τρομερό πρώτο ημίχρονο έκανε η Ένωση στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ΟΦΗ καθώς με το… «καλημέρα» έδειξε τις διαθέσεις της ολοκληρώνοντας μάλιστα κλασική ευκαιρία για γκολ στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα ενώ πριν ολοκληρωθεί το λεπτό είχε μία ακόμα καλή στιγμή. Συγκεκριμένα υπήρχε στο ξεκίνημα ωραία συνεργασία του Ολιβέιρα με τον Μάνταλο, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του αρχηγού της ΑΕΚ. Στη συνέχεια ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Σωτηρίου ήταν ξανά παρών και έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε νέο κόρνερ.

Η πολιορκία του δικεφάλου δεν άργησε να αποφέρει καρπούς καθώς μόλις στο 5ο λεπτό και μετά από υπέροχη σέντρα του Λιβάγια ο Μάνταλος με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-0! Λίγα λεπτά αργότερα η Ένωση διπλασίασε τα τέρματα της καθώς μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια του Βέρντε, ο οποίος απέφυγε τους αντιπάλους του, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Σωτηρίου για το 2-0.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, και είχε διάρκεια και κίνηση σε όλους τους χώρους του γηπέδου, δείχνοντας ότι και οι επιθετικές της αρετές έχουν βελτιωθεί ειδικά όταν βρίσκει απέναντι της ομάδες που δεν κάθονται πίσω από τη μπάλα. Στο 21ο λεπτό ο Κρίστισιτς έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Βέρντε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είπε όχι στον Ιταλό στο τετ α τετ.

Στο ημίωρο η ΑΕΚ πέτυχε κι άλλο γκολ με θεαματικό τρόπο. Συγκεκριμένα ο Βέρντε έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Ολιβέιρα, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε τη λόμπα και ο Ιταλός ξανά στη συνέχεια πλάσαρε εξαιρετικά για το 3-0.

Πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ βρέθηκε και πάλι στην επίθεση χάνοντας δύο πολύ καλές στιγμές για το 4-0. Στο 39’ ωραία συνεργασία των Βέρντε, Ολιβέιρα και Μάνταλου, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Μεγιάδο πρόλαβε κι έβαλε την προβολή ενώ στο 41’ υπέροχη βαθιά μπαλιά του Λιβάγια στον Βέρντε, ο οποίος γύρισε στον Μπακάκη, αλλά το σουτ του μπακ της ΑΕΚ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

ΧΩΡΙΣ ΓΚΟΛ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη και να αναζητά συνέχεια το γκολ. Μάλιστα στο 53’ και μετά από ωραία πάσα του Μάνταλου στον Ολιβέιρα ο Πορτογάλος έκανε το σουτ αλλά πέρασε ψηλά άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χουλτ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου έκανε την επέμβαση του αγώνα και παραχώρησε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Ολιβέιρα να βρίσκει τον Βέρντε, ο οποίος γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μάνταλος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΟΦΗ είχε μια καλή στιγμή στο 62’ όταν ο Κουτρουμπής έκανε το γύρισμα, αλλά τα σουτ του Σεμέντο αρχικά και του Φιγκεϊρέδο στη συνέχεια, κόντραραν, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει σταθερά. Η Ένωση κατέβασε ταχύτητα όμως είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 78’ μετά από ωραίο γύρισμα του Αραούχο στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως το τακουνάκι του Μάνταλου κόντραρε σε αμυντικό του ΟΦΗ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (77’ Παουλίνιο), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα (67’ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (85’ Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (67’ Ναμπί), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Βαζ (67’ Νέιρα), Φιγκεϊρέδο.