22.2
22:30

Με σβηστές μηχανές πάτησε τον Ιωνικό

Η ΑΕΚ χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα επικράτησε εύκολα με 30-18 του Ιωνικ0ύ Νέας Φιλαδέλφειας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο το γκάζι στο ματς, αποφασισμένη να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο να προηγείται με 7-2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Χρήστο Κεδέρη που είχε πετύχει τα τέσσερα.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, κάνοντας το 7-4, αλλά η Ένωση ανέβασε και πάλι την διαφορά στα πέντε γκολ, δημιουργώντας με τον Χόγκας το 10-5 με το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου. Απ’ εκεί και έπειτα η διαφορά παρέμεινε έτσι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, έχοντας αλλαγή μόνο στο σκορ, καθώς δημιουργήθηκε το 13-8.

Η ροή του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν απ’ εκεί που είχαν σταματήσει ανεβάζοντας την διαφορά στο +7, με το σκορ στο 17-10. Σε εκείνο το σημείο ο Ιωνικός μείωσε σε 17-12, αλλά και πάλι η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 6-0, κάνοντας το 23-12 εκτοξεύοντας την διαφορά στο +11.

Στη συνέχεια ο Ιωνικός ΝΦ έδειχνε αδύναμος να αλλάξει κάτι και να μπει στην διεκδίκηση του ματς, με αποτέλεσμα η Ένωση ενώ είχε σβήσει μηχανές, να διατηρήσει την μεγάλη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα, έχοντας ως τελικό αποτέλεσμα το 30-18 και το +12 ως διαφορά.

Οι Μάγκες με την συγκεκριμένη νίκη επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και φορτσάρει για τη συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων της σε Ελλάδα και Ευρώπη.