21.2
23:51

Με ανατροπή η Νάπολι

Αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, η Νάπολι πέρασε από το Mario Rigamonti κόντρα στην Μπρέσια (1-2) και συνεχίζει την προσπάθεια να σώσει κάτι από τη σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε το μυαλό στην Τρίτη (25/2, 22:00) και την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα για τους 16 του Champions League.

Στο δεύτερο η Νάπολι σοβαρεύτηκε κι έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1 στην Μπρέσια. Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, έχοντας δίπλα του τον Νίκολα Μακσίμοβιτς απόντος του Καλιντού Κουλιμπαλί.

Η ομάδα της Λομβαρδίας άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και καρφωτή κεφαλιά του Τσανσελόρ, ο οποίος βρήκε κενό στην παρτενοπέα άμυνα.

Οι Ναπολιτάνοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ματέγιου να σταματά με το χέρι στην περιοχή την προσπάθεια του Ινσίνιε. Αυτός ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και ισοφάρισε στο 49ο λεπτό.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε μέσα σε πέντε λεπτά. Ο περιζήτητος στην πατρίδα του – μήλον της έριδος μεταξύ Ρεάλ και Μπαρτσελόνα – Φαμπιάν Ρουίθ με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νάπολι ανέβηκε στις ευρωπαϊκές θέσεις και δείχνει ότι μπορεί να παλέψει για την έξοδο στο Europa League, παρά το κακό ξεκίνημα.