20.2
22:23

Το πάνω χέρι η Γιουνάιτεντ, βήμα πρόκρισης για Χετάφε, Άιντραχτ

Η Γιουνάιτεντ δεν κέρδισε τη Μπριζ (1-1) στο Βέλγιο, ωστόσο το γκολ του Μαρσιάλ της έδωσε το πάνω χέρι. Την έκπληξη η Χετάφε, βήμα πρόκρισης έκαναν Άιντραχτ και Σπόρτινγκ.

Το πάνω χέρι η Γιουνάιτεντ
Η Γιουνάιτεντ συνέχισε την παράδοση, να μη χάνει σε νοκ άουτ ματς του Εuropa League (τελευταία ήττα από τη Λίβερπουλ το 2016). Οι «Κόκκινοι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στο Βέλγιο από τη Μπριζ και απέκτησαν το πάνω χέρι στη μάχη της πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης. Η Μάντσεστερ με τον Μπρούνο Φερνάντες στον πάγκο και τους Μάτιτς – Μάτα στο χώρο του κέντρου είδαν τους Βέλγους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 15′ με τον Ντένις. Ο Μινιολέ έκανε την ασίστ με βολέ, ο Ρομέρο έκανε κάκιστη έξοδο και ο Ντένις με πλασέ πέτυχε το 1-0. Από γκάφα του Μέχελε στο 36′, ο Μαρσιάλ, έκλεψε, και με υπέροχη ενέργεια πέτυχε το 1-1. Μάλιστα, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Γάλλος επιθετικός είχε και δοκάρι! Κακό το β’ μέρος, με τη Μπριζ να είναι που πλησίασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά ο Κοσουνού στο 79′ δεν μπόρεσε να σκοράρει  από πλεονεκτική θέση.

Είναι τρελοί αυτοί οι Μαδριλένοι!
Η ιστορία ΔΕΝ παίζει ποδόσφαιρο. Η Χετάφε, με χαμηλότατο προϋπολογισμό και με (σχεδόν) μηδενικές ευρωπαϊκές περγαμηνές, το απέδειξε στον μεγάλο Άγιαξ (2-0). Ο Ντέιβερσον, ολοκληρώνοντας μια ωραία ομαδική προσπάθεια, σημείωσε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης (38′), δεχόμενος στα πλευρά ένα αντικείμενο από τους οπαδούς του Αίαντα στους πανηγυρισμούς.

Άφαντοι οι Ολλανδοί στο πρώτο μέρος, προσπάθησαν ανεπιτυχώς να αντιδράσουν στο δεύτερο, όπου όμως ο Κένεντι, με ένα τυχερό γκολ (η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σερζίνιο Ντεστ) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έβαλε με την πλάτη στον τοίχο τον περυσινό ημί – φιναλίστ του Champions League.

Τεσσάρα με ιστορικό Καμάντα
Ζάλτσμπουργκ χωρίς Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ (Μπορούσια Ντόρτμουντ) και Τακούμι Μιναμίνο (Λίβερπουλ) μοιάζει σαν φαγητό χωρίς αλάτι. Αυτό το απέδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση από το πρώτο κιόλας παιχνίδι (4-1).  Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Νταΐτσι Καμάντα, ο οποίος έγινε ο πρώτος Ιάπωνας και παίκτης των Αετών που σημειώνει χατ – τρικ (12′, 43′, 53′) στο Europa League. Ο Φίλιπ Κόστιτς έβαλε το κερασάκι (56′), με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν με πέναλτι το γκολ της… ελπίδας (;) με τον Χι Τσαν Χβανγκ στο 85′.

Βήμα πρόκρισης η Σπόρτινγκ
Βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης έκανε η Σπόρτινγκ, η οποία επικράτησε 3-1 στο José Alvalade της Μπασακσεχίρ. Τα «Λιοντάρια» ήταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια, είχαν ουσία και πήραν αυτό που ήθελαν. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κόατες από ασίστ του Ακούνια πέτυχε το 1-0. Οι Πορτογάλοι πίεσαν, δημιούργησαν κινδύνους και στο 44′ ο Σπόραρ σημείωσε το 2-0. Στο 51΄ο Βιέτο έβαλε θεμέλια πρόκρισης πετυχαίνοντας το 3-0. Ωστόσο, η Μπασάκ έμεινε ζωντανή, αφού στην… πρώτη ευκαιρία, στο 77′ μείωσε σε 3-1. O Nέτο ανέτρεψε τον Μπα και ο Βίτκσα από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε.