19.2
20:12

«Σβηστά» και με τεσσάρα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Ολυμπιακό Στάδιο, επικρατώντας επί του Παναιτωλικού (4-0, 5-1 συνολικά) και σφράγισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με την πρόθεση να «καθαρίσουν» από νωρίς την πρόκριση κόντρα στον Παναιτωλικό, κάτι που φάνηκε από τα πρόσωπα που επέλεξε ο Μάσιμο Καρέρα.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Λόπες έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Κέβιν έκανε λανθασμένη απομάκρυνση και ο Ολιβέιρα με γυριστό σουτ στην κίνηση, μέσα από την μικρή περιοχή, άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασαν τα ποσοστά κατοχής τους. Μία σέντρα του Κέβιν στο 24’, βρήκε πάνω στον Βράνιες.

Το παιχνίδι και η απουσία φιλάθλων δημιουργούσε μία… κρύα ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, όμως η ΑΕΚ πέτυχε ακόμα ένα τέρμα. Στο 36ο λεπτό, ο Αραούχο πανέμορφα έδωσε στον Μάνταλο και ο αρχηγός πέρασε σαν… σταματημένους τους αμυντικούς και από τα αριστερά έδωσε πάρε-βάλε γκολ στον Κρίστιτστις, για το 2-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει την πλήρη υπεροχή του αγώνα, έναντι του ακίνδυνου Παναιτωλικού.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Αραούχο έκανε ένα σουτ με προοπτικές έξω από την περιοχή (47’) όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός είχε την καλύτερη ευκαιρία στο ματς (64’), με τον Ρόσα να σουτάρει έξω από την περιοχή και ο Τσιντάτας να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 78ο λεπτό και ενώ το ματς όδευε προς το τέλος, ο Αραούχο πίεσε τον Σιέστεντ, έκλεψε και σέρβιρε στον Αλμπάνη για το 3-0 της ΑΕΚ. Το τέρμα μάλιστα του Έλληνα επιθετικού ελέγχθηκε από τον διαιτητή Τσαγκαράκη, όμως ορθώς επικυρώθηκε. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και να σουτάρουν προς την εστία του Κνέτ. Ένα απειλητικό σουτ του Κρίστιστισς στο 84′ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης (88′) , ο Λιβάγια ανατράπηκε από τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού, κέρδισε το πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 για την Ένωση. Τα τελευταία λεπτά στο ΟΑΚΑ κύλησε με διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνοι, δίχως όμως αποτέλεσμα.