19.2
18:38

Η κούραση σταμάτησε το «τρένο» της ΑΕΚ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Την πρώτη ήττα (32-29) της σεζόν γνώρισαν οι Μάγκες από τον Διομήδη στο Άργος, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Handball Premier. Εμφανώς καταβεβλημένοι οι Κιτρινόμαυροι από την κούραση και τα συνεχόμενα απαιτητικά παιχνίδια.

Η αναμέτρηση στη Νέα Κίο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται τα ηνία του σκορ και να μην ξεφεύγει η διαφορά μεταξύ ΑΕΚ και Διομήδη (5-5). Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα προβάδισμα 4 γκολ (9-5) το οποίο και διατήρησαν μέχρι τέλους του ημιχρόνου (15-12). Οι Μάγκες πήγαν στα αποδυτήρια στο -5 (18-13).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το δεύτερο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να βρουν απαντήσεις και να ανεβάσουν ρυθμό, όμως η κούραση (πνευματική και σωματική) ήταν εμφανής από την αρχή του αγώνα. Η διαφορά «έπεσε» από την ΑΕΚ μέχρι και στο ένα γκολ (26-25), όμως στο τέλος ο Διομήδης πήρε πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη (32-29) και η Ένωση γνώρισε την πρώτη ήττα για φέτος.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 8-5, 10-9, 10-10, 15-11, 18-13 (ημχρ.), 22-18, 23-20, 25-23, 28-25, 30-27, 32-29.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Τζίμπουλας, Μπόσκος, Λιάπης, Μάνθος, Τσάκαλος, Ντάσεβιτς, Χαντέλης, Μαρκατάτος, Λίμα, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Άρσιτς, Κριτσιοτόιου, Δομπρής, Γιόσμου, Γιάκομπσεν, Κεδέρης, Κοσάνοβιτς, Μωραΐτης, Φλορίδο, Μυλωνάς, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου, Πλάθα, Ζαμπούνης, Χόγκας