16.2
12:35

Ξάνθη – Λαμία: Μάχη με άρωμα playoffs

Στην τελική μάχη για την εξάδα, η Ξάνθη ελπίζει τώρα να κάνει έστω και ένα βαθμό καλύτερη συγκομιδή από τον ΟΦΗ, για να τον ξεπεράσει. Αλλά το παιχνίδι με τη Λαμία είναι κομβικό και για τις δυο ομάδες.

Στην τελική μάχη για την εξάδα, η Ξάνθη ελπίζει τώρα να κάνει έστω και ένα βαθμό καλύτερη συγκομιδή από τον ΟΦΗ, για να τον ξεπεράσει, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν κινδυνεύει και από τις ομάδες που είναι πίσω της. Αλλά το παιχνίδι με τη Λαμία είναι κομβικό.

Η Ξάνθη

Έμεινε στο 0-0 στη Νέα Σμύρνη, όπου πήγε για τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε. Είναι η μοναδική ομάδα ως τώρα, που έπαιξε με τον Πανιώνιο δύο φορές και δεν τον νίκησε.

Έμεινε για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη, με δύο μόλις βαθμούς, αφού είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα, με την είσοδο του 2020.

Έχει τρεις νίκες στα 17 τελευταία, ενώ είχε πέντε νίκες στα έξι πρώτα της σεζόν! Στα έξι πρώτα μάζεψε 15 βαθμούς και από τότε σε 17 παιχνίδια έχει πάρει μόλις άλλους 13!

Έχει τέσσερις ισοπαλίες, τις λιγότερες από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα, μαζί με τον Πανιώνιο, τον ΠΑΟΚ και τον ΟΦΗ.

Βελτιώθηκε λίγο επιθετικά, αφού έχει βάλει οκτώ γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της, ενώ είχε βάλει δύο στα δέκα προηγούμενα. Δεν έχει σκοράρει σε περισσότερα από τα μισά, δηλαδή στα 12 από τα 23 του πρωταθλήματος!

Έχει βάλει μόνο τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όσα και ο Πανιώνιος, τα λιγότερα από τις υπόλοιπες ομάδες. Έχουν μπει μόλις 10 γκολ στα 23 παιχνίδια της στο πρώτο ημίχρονο! Έχει βάλει τρία και έχει δεχτεί επτά! Στα δεύτερα ημίχρονα έχουν μπει 40! Τα 17 η Ξάνθη και τα 23 οι αντίπαλοι. Τα 15 από τα 23 ημίχρονά της είναι 0-0! Μόνο ο Άρης την έχει νικήσει ως τώρα και στα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος.

Τι μένει…

16.02.2020: Ξάνθη – Λαμία

23.02.2020: Ατρόμητος – Ξάνθη

01.03.2020: Ξάνθη – ΠΑΟΚ

Η Ξάνθη εντός έδρας

Επιστρέφει στην έδρα της μετά από δύο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια. Δεν κατάφερε να νικήσει τον ΟΦΗ, μάλιστα τον ισοφάρισε δύο φορές στα τελευταία λεπτά.

Έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, αυτή επί της ΑΕΛ. Έχει ακόμα δύο νίκες, με Ατρόμητο και ΑΕΛ, στα εννέα τελευταία, αφού είχε κερδίσει και τα δύο πρώτα. Έχει σκοράρει μόνο στα δύο από τα πέντε τελευταία.

Έχει βάλει έξι γκολ στα τελευταία εννέα, ενώ είχε βάλει πέντε στα δύο πρώτα. Και τα έξι αυτά γκολ τα έχει βάλει στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έχει βάλει στο πρώτο ημίχρονο στα εννέα τελευταία!

Η Λαμία

Πάλεψε με τον Ολυμπιακό στα προημιτελικά του Κυπέλλου, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι έφτασε τα εννέα διαδοχικά επίσημα παιχνίδια χωρίς νίκη, τρία για το Κύπελλο και έξι για το πρωτάθλημα.

Έμεινε στην έδρα της στο 0-0 με την ΑΕΛ, με αποτέλεσμα να μην έχει νίκη στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, με τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Έχει μια νίκη στα τελευταία 10, αυτή στη Νέα Σμύρνη. Αλλά έχει χάσει μόνο τρία από τα εννέα τελευταία, από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, και Βόλο, αλλά και  τέσσερα από τα τελευταία 15, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Βόλο.

Έχει την δεύτερη χειρότερη επίθεση με 17 γκολ, μόνο ο Πανιώνιος έχει βάλει λιγότερα, 15. Η Λαμία έχει δέκα ισοπαλίες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Έχει τρεις με 0-0 και μια με 2-2, με τον Ατρόμητο, που ισοφαρίστηκε δύο φορές. Οι άλλες έξι ισοπαλίες είναι με 1-1, και σε όλες προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε! Στις δύο τελευταίες στις καθυστερήσεις με πέναλτι!

Δεν έχει ισοπαλία σε αγώνα που δέχτηκε πρώτη γκολ! Όποτε έχει δεχτεί πρώτη γκολ είτε χάνει, οκτώ φορές, είτε κερδίζει, μια τον ΟΦΗ! Η ήττα στο Βόλο ήταν μόλις η δεύτερη στη σεζόν, από ομάδα της περιφέρειας.

Η άλλη ήταν στην Τρίπολη από τον Αστέρα. Στα τρία χρόνια που παίζει στην κατηγορία έχει καλή παράδοση. Έχει μόνο πέντε ήττες από ομάδες της περιφέρειας, δύο από τον Παναιτωλικό και από μια από Ξάνθη, Αστέρα Τρίπολης και Βόλο.

Τι μένει…

22.02.2020: Λαμία – Άρης

01.03.2020: ΟΦΗ – Λαμία

Η Λαμία εκτός έδρας

Έχασε στο Βόλο, μετά από τρία παιχνίδια χωρίς ήττα εκτός έδρας. Ήταν η δεύτερη μόλις ήττα στα επτά τελευταία, η άλλη από τον Παναθηναϊκό, ενώ είχε χάσει και τα τέσσερα πρώτα. Έκανε ακόμα δύο νίκες σε Λάρισα και Νέα Σμύρνη, ενώ έχει και τρεις ισοπαλίες, με Άρη, Ατρόμητο και Παναιτωλικό.

Μεταξύ τους

Φτωχές σε γκολ είναι οι συναντήσεις τους, αφού έχουν μπει μόλις δύο γκολ σε πέντε αγώνες, ένα από κάθε ομάδα. Και τα δύο γκολ έχουν μπει στη Λαμία, ένα τον Ιανουάριο του 2018, με φάουλ του Μεχία της Ξάνθης, και ένα τον περασμένο Νοέμβρη, από τον Μπεχαράνο, που χάρισε στη Λαμία την πρώτη νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Εκτός από το γεγονός ότι είναι φτωχοί σε γκολ οι αγώνες τους, δεν έχουν ούτε αποβολή, ούτε πέναλτι! Μεταξύ τους με την Ξάνθη γηπεδούχο. Και τα δύο παιχνίδια στην Ξάνθη έληξαν χωρίς γκολ.