16.2
13:20

Βόλος – Αστέρας: Δίνουν μάχη για την έκτη θέση

Στο Βόλο, ισόβαθμη είναι η τοπική ομάδα και ο Αστέρας Τρίπολης, θα διεκδικήσουν με πείσμα τη νίκη, που σε όποιον επικρατήσει θα δώσει εισιτήριο στην ελπίδα.

Μπορεί τα πράγματα να μην έχουν ξεκαθαρίσει ως τώρα για μια θέση στην εξάδα, ωστόσο δεν μπορεί να κρατά πολύ αυτή η εκκρεμότητα. Στο Βόλο, ισόβαθμη είναι η τοπική ομάδα και ο Αστέρας Τρίπολης, θα διεκδικήσουν με πείσμα τη νίκη, που σε όποιον επικρατήσει θα δώσει εισιτήριο στην ελπίδα.

Πήρε ένα βαθμό στην εκπνοή στο Αγρίνιο, μετά τη νίκη του επί της Λαμίας. Είναι δύο αγωνιστικές αήττητος, αλλά ποτέ ως τώρα δεν έχει αντέξει και τρίτη. Πήρε τέσσερις βαθμούς στα δύο τελευταία παιχνίδια, ενώ στα τέσσερα προηγούμενα μετρούσε τέσσερις ήττες!

Έχει τώρα μια νίκη στα έξι τελευταία και δύο στα εννέα τελευταία. Έχει κερδίσει τέσσερα από τα 19 τελευταία, ενώ είχε τρεις  νίκες στα τέσσερα πρώτα! Δεν είχε ισοπαλία στα 10 πρώτα παιχνίδια, αλλά έχει κάνε πέντε στα 13 τελευταία. Έχει την δεύτερη χειρότερη άμυνα με 37 γκολ, μαζί με τον Παναιτωλικό, πίσω από τα 39 του Πανιώνιου.

16.02.2020: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης

23.02.2020: Βόλος – ΑΕΛ

01.03.2020: Παναθηναϊκός – Βόλος

Ο Βόλος εντός έδρας

Νίκησε τη Λαμία, μετά από δύο διαδοχικές ήττες κα τρία παιχνίδια χωρίς νίκη. Είχε να κερδίσει από τα μέσα Δεκέμβρη, τον Πανιώνιο τότε.

Έχει μια νίκη στα τέσσερα τελευταία τώρα. Είχε κερδίσει τα δύο πρώτα στην έδρα του, αλλά στα επόμενα εννέα έχει μόνο τρεις νίκες. Δεν έχει προηγηθεί στο ημίχρονο σε κανένα παιχνίδι της έδρας του. Σε έξι ήταν ισόπαλος και σε πέντε πίσω στο σκορ.

Από τα τέσσερα παιχνίδια που κέρδισε στα δύο πρώτα ήταν ισόπαλος (Άρη και ΟΦΗ) στο ημίχρονο και στα δύο τελευταία έχανε (Παναιτωλικό και Πανιώνιο).

Έχει τη χειρότερη εντός έδρας άμυνα με 15 γκολ, όσα έχουν δεχτεί και ο Αστέρας Τρίπολης και ο Παναιτωλικός. Έχει πετύχει τρία από τα 13 του γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τα δύο στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Δεν έχει σκοράρει στα πέντε τελευταία εντός έδρας στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Μετά από δύο παιχνίδια στην έδρα του, νίκη με Παναιτωλικό και ισοπαλία με τον Άρη, ο Αστέρας δίνει ένα δύσκολο παιχνίδι στο Βόλο.

Ωστόσο αισιοδοξεί να συνεχίσει ένα αήττητο τεσσάρων αγώνων, μετά την ήττα στην Τούμπα, όπου έχει δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.Είναι η πρώτη φορά στη σεζόν, που δεν έχασε τέσσερα παιχνίδια. Έχει δύο ισοπαλίες στα τρία τελευταία, αλλά είναι οι μοναδικές στα 10 τελευταία.

Ο Αστέρας έχει κάνει τώρα τέσσερις νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του, αφού δεν είχε νίκη στα επτά προηγούμενα. Επίσης στα οκτώ αυτά τελευταία μάζεψε 14 βαθμούς, ενώ είχε στα 15 πρώτα είχε μόλις 12 βαθμούς! Σε αυτά τα 15 είχε μόλις τρεις νίκες.

Έχει σκοράρει και στα εννέα τελευταία παιχνίδια του, έστω και αν ανάμεσα σε αυτά είναι και τρεις ήττες. Δε σκόραρε για τελευταία φορά στις 15 Δεκέμβρη στο 0-5 από τον Ολυμπιακό. Το ρεκόρ του στην κατηγορία είναι 11 διαδοχικά παιχνίδια με γκολ. Αν σκοράρει και στα τρία τελευταία, θα το σπάσει.

‘Έχουν μπει 64 γκολ (31 υπέρ και 33 κατά) στα 23 παιχνίδια του, μόνο στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ έχουν μπει περισσότερα, 67.

Τι μένει…

22.02.2020: Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός

01.03.2020: ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης εκτός έδρας

Πήρε ισοπαλία στη Λαμία με το γκολ του Ιγκλέσιας στο τέλος του αγώνα και σταμάτησε ένα σερί πέντε ηττών εκτός έδρας. Είχε να πάρει βαθμό από τις 3 Νοεμβρίου, στο Αγρίνιο.

Στη Λαμία ήταν μόλις το τρίτο εκτός έδρας που δεν έχασε, αφού έχει χάσει οκτώ. Μοναδική νίκη του με τον Πανιώνιο τον Οκτώβρη. Από τότε έχει δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Έχει πετύχει εννέα γκολ σε εννέα από τα 11 εκτός έδρας παιχνίδια, και ποτέ δεν έχει ξεπεράσει το ένα γκολ. Δεν σκόραρε μόνο με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Μεταξύ τους

Το 0-0 του πρώτου γύρου στην Τρίπολη είναι ότι τους συνδέει στο παρελθόν. Ο Αστέρας έπαιξε για περισσότερο από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.