16.2
19:12

Κυπελλούχος Ελλάδος η ΑΕΚΑΡΑ! – Ξανά και ξανά Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 57-61 επί του Προμηθέα στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κατέκτησε το τρόπαιο ξανά μετά από δυο χρόνια, σε έναν τελικό που τα είχε όλα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Βασίλισσα οι Ζήσης, Ρέι και Ματσιούλις, καθοριστικοί και οι Γιαννόπουλος, Σλότερ, Τολιόπουλος.

Αποστολή στην Κρήτη: Πένυ Μακρή

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά «σφιγμένοι» στο ματς, δείχνοντας το άγχος που μπορεί να έχει ένας τελικός, με τον Προμηθέα όμως να βρίσκει γρήγορα δρόμο προς το καλάθι, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 5-0. Οι Κιτρινόμαυροι έψαξαν να σπάσουν το ρόδι, καταφέρνοντας με τον Γιάνκοβιτς σε δυο περιπτώσεις να κάνουν το 5-4.

Στη συνέχεια ο Προμηθέας πήρε μια διαφορά έξι πόντων, που δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Ματσιούλις απάντησε με τρίποντο κάνοντας το 12-9 και μειώνοντας στους τρεις. Η Ένωση σε εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο πόντο και με το σκορ στο 13-12.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα μπήκε πολύ αποφασισμένη στο ματς, καταφέρνοντας να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 13-14, αλλά να απαντήσει γρήγορα ο Προμηθέας κάνοντας το 16-14. Η Ένωση σε εκείνο το σημείο ανέβασε ρυθμό και έτρεξε ένα σερί πόντων φτάνοντας την διαφορά στο +8 με το σκορ στο 16-24.

Ροή του αγώνα

Απ’ εκεί και έπειτα οι Κιτρινόμαυροι είχαν συνέχεια το προβάδισμα, παρότι ο Προμηθέας πάλευε να ρίξει την διαφορά στη χαμηλότερη δυνατή, καταφέρνοντας λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου να φτάσουν την διαφορά στο -3 απ’ την Ένωση και με το σκορ στο 26-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ήθελε να μπει δυνατά στο ματς, ώστε να φέρει το ματς στα ίσα και να περάσει μπροστά, αλλά χωρίς να το καταφέρει με την ΑΕΚ, να μπαίνει το ίδιο δυνατά και διαβασμένη, ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 με το σκορ στο 27-34.

Στη συνέχεια η Ένωση διατήρησε την συγκεκριμένη διαφορά, κρατώντας στο +7 την ομάδα της Πάτρας και με το σκορ στο 31-38, δείχνοντας πως είχαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, όμως ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση προς το τέλος της περιόδου, ρίχνοντας την διαφορά στο -5 με το σκορ στο 38-43.

Στη τέταρτη περίοδο το ματς είχε πάρει άγρια μορφή, με τις δυο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στο ματς, αλλά να μοιράζουν αρκετές όμορφες στιγμές, με την ΑΕΚ να βρίσκεται πάντα μπροστά στο σκορ ανεβάζοντας πάλι την διαφορά στο +8 με το σκορ στο 40-48.

Ο Προμηθέας τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να ρίξει αρχικά την διαφορά στο -2 με το σκορ στο 49-51 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 51-51, μέχρι που ο Ρέι σημείωσε το τρίποντο δίνοντας ξανά προβάδισμα στην Βασίλισσα, δυο λεπτά για το τέλος του ματς.

Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα των τριών πόντων και κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια της, παρότι ο Προμηθέας προσπαθούσε να μείνει όσο το δυνατόν καλύτερα κοντά στο σκορ ενάμιση λεπτό για το τέλος, ενώ στη συνέχεια έριξε την διαφορά στο πόντο με το σκορ στο 57-58 και με 34 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.

Στα 10 δευτερόλεπτα ο Ρέι ευστόχησε σε δυο βολές από φάουλ που του έγινε κάνοντας το 57-60, με τον Προμηθέα στα τελευταία λεπτά να πρέπει να ευστοχούσε σε τρίποντο για να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά ο Κασελάκης αστόχησε με την Ένωση να παίρνει το ριμπάουντ και ο Χάρης Γιαννόπουλος να δέχεται το φάουλ που τον έστειλε στην γραμμή των βολών για να κλειδώσει την κατάκτηση της ΑΕΚ βάζοντας την μια απ’ τις δυο κάνοντας το τελικό 57-61.

Η Βασίλισσα παίρνοντας τη νίκη στέφθηκε ξανά Κυπελλούχος Ελλάδος, μετά από δυο χρόνια, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νίκο Ζήση, Γιόνας Ματσιούλις και Κέντρικ Ρέι, ενώ καθοριστικοί ήταν και οι Χάρης Γιαννόπουλος, Μάρκους Σλότερ και Βασίλη Τολιόπουλο.

Διαιτητές: Σχινάς-Π. Αναστόπουλος-Καρακατσούνης.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 9 (1), Μπαμπ 8 (1), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Κασελάκης 15 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2), Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5, Γκραντ 2.