16.2
21:32

Ένα και να (σας) καίει…

Η Ένωση πήρε σπουδαίο διπλό στη Θεσσαλονίκη (Άρης – ΑΕΚ 0-1) απέναντι σε μια εχθρική έδρα και έναν διαιτητή που κιτρίνιζε τους ποδοσφαιριστές της χωρίς λόγο – Μία ακόμα «μάγκικη» νίκη από την ομάδα του Καρέρα

Ουσιαστική και διαβασμένη στο πρώτο μέρος η ομάδα του Καρέρα που στάθηκε μάλιστα τυχερή καθώς άνοιξε με το… «καλημέρα» το σκορ. Από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της η Ένωση καθώς έγινε το γέμισμα του Σιμάνσκι ωστόσο ο Βέλεθ δεν έχει πρόβλημα ν’ απομακρύνει με το κεφάλι.

Στο 5ο λεπτό ο Κρίστιτσιτς έβγαλε την κάθετη, ο Αλμπάνης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, πλάσαρε και βρήκε δίχτυα. Μάλιστα στην επόμενη φάση ο Ματίγια δέχεται την ντρίμπλα από τον Λιβάγια και αναγκάζεται να κόψει με φάουλ τον Κροάτη. Στο 8’ ο Κρίστιτσιτς επιχειρεί το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά άουτ.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο Άρης ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας την ισοφάριση με την ΑΕΚ να περιορίζεται στην άμυνα αλλά και τις αντεπιθέσεις. Στο 12ο λεπτό ο Γκάμα κάνει από αριστερά με το δεξί τη σέντρα, ο Δεληζήσης πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπάρκα. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κόρχουτ επιχειρεί το σουτ με το αριστερό από μακριά αλλά δεν απείλησε τον Μπάρκα. Λίγο αργότερα ο Βράνιες βγαίνει μόνος του και αιφνιδιάζεται όμως από το γεγονός ότι ο Λιβάγια δεν πήρε την κεφαλιά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει τη σωστή προβολή.

Στο 34’ ο Αλμπάνης κινήθηκε από αριστερά, απέφυγε με διπλή προσποίηση Ροζ και Δεληζήση, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κουέστα. Η πολιορκία του Άρη συνεχίστηκε καθώς πριν την ανάπαυλα ο Γκάμα έκανε τη σέντρα ο Σβάρνας δεν απομάκρυνε δυνατά, ο Ντουρμισάι έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν πολύ κακό.

ΠΙΕΣΕ Ο ΑΡΗΣ ΑΛΛΑ…

Ο Άρης μπήκε πιο δραστήρια στο δεύτερο μέρος με τον Καρέρα να ανακατεύει την τράπουλα αργότερα περνώντας και στον αγωνιστικό χώρο τον Αραούχο. Στο 58ο λεπτό απείλησε η ομάδα της Θεσσαλόνίκης με τον Γκάμα να παίρνει την μπάλα στον άξονα και ύστερα να κάνει και το σουτ με το δεξί, όμως ο Μπάρκας απομάκρυνε σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Βέρντε βρήκε τον Λιβάγια, αλλά ο Κόρχουτ με τάκλιν έπεσε κι απομάκρυνε καθαρά. Αμέσως μετά ο Λάρσον φεύγει στην αντεπίθεση, φέρνει την μπάλα μπροστά του με τακουνάκι μετά την εξαιρετική μπαλιά του Ντουρμισάι αλλά καθυστέρησε και κόπηκε.

Στο 68’ Λιβάγια και Αραούχο έφυγαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση με τον Αργεντινό να βγάζει δεξιά για τον Αλμπάνη, αλλά η μπαλιά ήταν πολύ δυνατή για την προλάβει. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε ότι περνά από το χέρι του προκειμένου να κιτρινίσει όλους τους αμυντικούς της ΑΕΚ. Μάλιστα στις φάσεις των Βράνιες, Σβάρνα και αργότερα του Οικονόμου φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν μαρκαρίσματα για κάρτα.

Έτσι τελείωσε και το παιχνίδι παρά την πίεση των Αριανών με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με το γκολ του Χρήστου Αλμπάνη (5′) και αμυντική συνταγή ενώ έγινε η πρώτη ομάδα που κράτησε στο μηδέν τον Άρη στο Βικελίδης την τρέχουσα σεζόν.

Άρης: Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (85’ Ντιγκινί), Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης, Λάρσον (79’ Μαντσίνι), Γκάμα, Ιντέγε (38’ Ντουρμισάι).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (78’ Οικονόμου), Κλωναρίδης (53’ Αραούχο), Αλμπανης (70’ Μάνταλος), Λιβάγια.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 30’ Σβάρνας, 31’ Βράνιες, 39’ Σιμάνσκι, 40’ Φετφατζίδης, 82’ Οικονόμου