15.2
19:37

Σπουδαία νίκη με… show Τίγκα!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Με 10-9 επιβλήθηκε η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ του ΝΟ Πατρών για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Η “Ένωση” έφτασε στη μεγάλη νίκη στα τελευταία δευτερόλπετα και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τίγκα που σημείωσε συνολικά 8 τέρματα. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό έμεινε πίσω ακόμα και με 2 γκολ διαφορά. Ακόμα κι έτσι, οι παίκτες του Πέτρου Δεβερίκου, που ήταν ο πρώτος προπονητής του σημερινού αγώνα λόγω αναγκαίας απουσίας του Κωνσταντίνου Δάνδολου, δεν το έβαλαν κάτω και κατέκτησαν το τρίποντο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Τίγκας με δύο γκολ (το ένα πέναλτι) προηγήθηκε με 2-0, έχοντας και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα 4 λεπτά άρχισαν να πιέζουν, φτάνοντας στο γκολ 1′ πριν το φινάλε (2-1).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ η ΑΕΚ έχασε πέναλτι. 5:47 πριν το ημίχρονο ο Δερμιτζάκης βρήκε δίχτυα με τρομερό σουτ, ενώ ακολούθησαν πολύ καλές άμυνες των “κιτρινόμαυρων”. Στην άλλη πλευρά της πισίνας, Αγγελίδης και Στελλάτος είδαν τον αντίπαλο γκολκίπερ να τους σταματά, όπως έπραξε και ο Δαβίλλας στην εκπνοή του δευτέρου οκταλέπτου, με το 3-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 3-3, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη της “Ένωσης”. Ο Τίγκας μετά από ώρα έδωσε επιθετική ανάσα στην ΑΕΚ διαμορφώνοντας το 4-3, το οποίο δεν έμεινε σταθερό για πολύ ώρα, καθώς και πάλι ο ΝΟ Πατρών βρήκε τη λύση (4-4, 5:11). Μετά από πολλά εκατέρωθεν λάθη, ο Τίγκας με πέναλτι και με ένα πολύ όμορφο σουτ σκόραρε δις για το 6-4, 2:47 πριν το τέλος του οκταλέπτου. Ο Πέτρε Σάντα αποβλήθηκε για 3η φορά στον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επανέλθουν στα γκολ, μειώνοντας αρχικά σε 6-5 και ισοφαρίζοντας στην κόντρα σε 6-6.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννουρή και οι Πατρινοί, 5:25 πριν το φινάλε πήραν κεφάλι στο σκορ (6-7). Ο Τίγκας με πέναλτι ισοφάρισε σε 7-7, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι στον παραπάνω σημείωσαν 2 τέρματα βάζοντας δύσκολα στο “Δικέφαλο” (7-9, 3:39). Εκεί μίλησε για ακόμα μία φορά ο Δημήτρης Τίγκας που σκόραρε ακόμα 2 γκολ φτάνοντας τα 8 στην αναμέτρηση και ισοφαρίζοντας σε 9-9, 2:36 πριν το φινάλε, μέσα σε αποθέωση από το φίλαθλο κοινό. Η ΑΕΚ μάλιστα έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με μεγαλύτερη του Στελλάτου, 42″ πριν το τέλος. Ο Τίγκας κατάφερε 36″ πριν τη λήξη να “κλέψει” τη μπάλα και να κερδίσει και αποβολή. Το τάιμ άουτ του κόουτς Δεβερίκου… έπιασε τόπο και ο Αγγελίδης με εξαιρετικό τελείωμα 17″ πριν την κόρνα της λήξης “έγραψε” το τελικό 10-9.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ, το Σάββατο 29 Φεβρουαρίου όταν και φιλοξενεί τον ΠΕΚΕΒ (16:00) στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας.

ΑΕΚ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 10-9