15.2
21:06

Football League: Νίκη – ανάσα για την Καλαμάτα

Η «Μαύρη Θύελλα» πήρε τη «μάχη» της ουράς κόντρα στην Τρίγλια και παρέμεινε στο κόλπο της παραμονής, ενώ η Βέροια ισοφάρισε τα Τρίκαλα στις καθυστερήσεις, στο ντέρμπι κορυφής.

Η Καλαμάτα ήταν η μεγάλη κερδισμένη του σημερινού ντέρμπι της ουράς της Football League, καθώς επικράτησε της Τρίγλιας με 1-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στο άλλο ματς η Βέροια και τα Τρίκαλα έμειναν στο 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις όταν τότε ισοφάρισε η «βασίλισσα» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΤΡΙΓΛΙΑ 1-0
Αγώνας δίχως αύριο ήταν ο σημερινός για Καλαμάτα και Τρίγλια, καθώς αμφότερες παλεύουν για την παραμονή τους στην κατηγορία. Τελικά η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πήρε τους τρεις βαθμούς, χάρις στο 1-0 που επικράτησε και έμεινε «ζωντανή».
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, στο 8′ η κεφαλιά του Σγούρη «έγλειψε» το δοκάρι και πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 14΄ο Ντούνγκα αστόχησε προ κενής εστίας. Ομως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, όταν στο 27′ ο Οσμάνατζιτς πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 44′ ο Μάτζαρης απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Ευθυμιάδη και ο ίδιος παίκτης «άγγιξε» για 2η φορά το γκολ στο 50′, όταν το δυνατό του σουτ αποκρούστηκε από το δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά η «Μαύρη Θύελλα» διαχειρίστηκε στο ματς και πήρε την πολύτιμη νίκη, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 80′ (αποβολή του Χριστοφιλέα).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Mατζάρης, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Γκιοατά, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Οσμάνατζιτς (81′ Νάσερ), Ζαχαρόπουλος, Ηλιόπουλος (88′ Κανούτσης), Ιντρίσι (62′ Αλεξόπουλος), Μουσμπίμπα.
ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Κουρέλλας (81′ ,Μαντζίδης), Μιλκούδης, Σγουρής, Ζώτος (89′ Παπαδημητρίου), Παπαστεριανός, Σαρβανίδης (66′ Λαζαρίδης), Ευθυμιάδης, Μπρίτο, Ντούνγκα, Ναζλίδης.

Βέροια – Τρίκαλα 1-1

Χρυσή ευκαιρία για να σφραγίσουν από σήμερα την άνοδο στη Super League 2 έχασαν τα Τρίκαλα, τα οποία κράταγαν ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Βέροιας, αλλά με πέναλτι στο 95′ δέχθηκαν την ισοφάριση και έφυγαν μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Η πρωτοπόρος ομάδα των Τρικάλων διατηρεί πάντως την απόσταση ασφαλείας των εννιά βαθμών από την 3η Βέροια, η οποία πάντως κινδυνεύει να χάσει έδαφος για τη 2η θέση, αν την Κυριακή ο Ιωνικός επικρατήσει του Αιγάλεω.

Τα Τρίκαλα πήραν γρήγορο προβάδισμα στο σκορ καθώς μόλις στο 12′ έκαναν το 0-1 με τον Σταματή. Η Βέροια στο 36′ πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Γιακουμής σταμάτησε το σουτ του Πόζογλου. Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν το τρίποντο αλλά η κεφαλιά του Πέλκα στο 72′ δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ριζογιάννης καθάρισε σωτήρια μια επικίνδυνη στιγμή που πήγε να δημιουργηθεί μέσα στην περιοχή των Τρικάλων.

Η Βέροια άγγιξε την ισοφάριση στο 82′ αλλά το πλασέ του Κανούλα με εξουδετερωμένο τον Γιακουμή έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γιαννίτσης. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Οικονομόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πασάς, ο οποίος ευστόχησε και έγραψε το τελικό 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Περικλής Αμανατίδης.

Οι συνθέσεις:

Βέροια (Γεωργιάδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Μαραγκός, Μανιώτης, Μπλέτσας, Βεργώνης, Πολύζος (46′ Ν. Ζούρκος), Πέντα, Παυλίδης (78′ Καραγιάννης), Πόζογλου (62′ Κανούλας), Πασάς

Τρίκαλα (Αμανατίδης): Γιακουμής, Πέλαεθ (67′ Λώττας), Γιαννίτσης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Σταματής (78′ Τεγούσης), Τσίπρας (85′ Άλεξιτς)

Πηγή: gazzetta.gr