12.2
21:50

ΑΕΚΑΡΑ φέρε μας το Κύπελλο!

Η Βασίλισσα ξανά στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Προμηθέα, μετά τη νίκη-πρόκριση (71-89) επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο κλειστό του Αιγάλεω. Ανώτερη, συγκεντρωμένη και δίχως να υποτιμήσει τον αντίπαλο, επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί για την διοργάνωση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με δυναμισμό και διάθεση να δείξει την υπεροχή της (2-9), εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Διαγόρα στο ασφυχτικό πρέσινγκ των Κιτρινόμαυρων. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και έκλεισαν το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 5 πόντους (13-18).

Στο ίδιο πλαίσιο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να φτάνει στο +9 (18-27) και τον Διαγόρα όμως να καταφέρνει την ισοφάριση (28-28) που… ξύπνησε και την Βασίλισσα. Οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Ένωση στο +11 (30-41), έχοντας αφυπνιστεί από το πρώτο κακό πεντάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήρθε για να «σφραγίσει» την πρόκριση της ΑΕΚ στο τελικό, δείχνοντας σοβαρότητα και πειθαρχία. Η διαφορά ανέβαινε διαρκώς (34-46) και στο τέλος το σκορ έμελλε να εκτοξευθεί για τους Κιτρινόμαυρους (43-70), κάνοντας το επόμενο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έτσι κι έγινε, με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να χαμηλώνουν τις… μηχανές, δίχως όμως να υποτιμούν τον μαχητικό αντίπαλο και σφράγισαν στο τέλος την νίκη-πρόκριση επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ρογκαβόπουλος, Σλότερ, Τσάλμερς και γενικότερα όλο το σύνολο της ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος του, με την διαφορά να είναι χαοτική με τον αντίπαλο.

Στην ομάδα του Αιγάλεω αξίζει να αναφέρουμε την παρουσία του ΑΕΚτζή και αρχηγού του Διαγόρα, Πολυτάρχου, ο οποίος έβγαλε… μάτια στην τέταρτη περίοδο με δύσκολα τρίποντα. Ακόμα ο Καράμπουλας έδειξε πως η Ένωση στηρίχθηκε στους πόντους του για να επιστρέψει στην Α1 κατηγορία, ενώ σημαντικός για τους γηπεδούχους αποδείχθηκε και ο Καρασταμάτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13 (3/4 βολές, 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουκάς 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Καράμπουλας 22 (9/10 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολυτάρχου 13 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2 (5 ριμπάουντ), Βλάχος, Μαχαίρας 8 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιουζέλης 4

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (7/8 βολές, 4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (6/6 βολές), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 3 (1/7 σουτ, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 7 (1), Σλότερ 6 (4 κλεψίματα), Γκραντ 5 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Διαγόρα: 17/21 βολές, 12/28 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/21 βολές, 21/36 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη