09.2
00:17

Ψυχάρες οι Αετοί με… μάγκικο διπλό στα Ιλίσια!

Μία πολύ μεγάλη νίκη τόσο για βαθμολογικούς λόγους, όσο και για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε, πανηγύρισε η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή Ζωγράφου με 2-1 με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τελευταίο λεπτό, όμως επιδεικνύοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα απάντησαν άμεσα και κατέκτησαν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ διατηρήθηκε στο +7 από τον ΑΣΕ Δούκα (έχει ματς λιγότερο) δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου και βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση της 1ης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με σκληρές μάχες και από τις δύο ομάδες που θέλανε διακαώς τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε ωραία τη μπάλα, αλλά δεν έβρισκε τους διαδρόμους για να καταφέρει να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν απόδοση και πίεσαν για το γκολ που θα έγερνε την πλάστιγγα υπέρ τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τελικά, ο Πάνου ήταν αυτός που… χαμογέλασε, ανοίγοντας το σκορ στο 15′, με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Παρά τις φάσεις που έγιναν και στο δεύτερο ημίχρονο, οι μεγαλύτερες συγκινήσεις κρύβονταν στο τελευταίο λεπτό, καθώς παρά την ισοφάριση του Ερμή Ζωγράφου, η ΑΕΚ έφτασε στα τελευταία δευτερόλεπτα στη μεγάλη νίκη με γκολ του Θανασάι, που δείχνει ότι επέστρεψε από τον τραυματισμό του ανεπηρέαστος.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, κόντρα στο Ρέθυμνο Futsal για την 21η αγωνιστική της Futsal Superleague.

Ερμής Ζωγράφου – ΑΕΚ 1-2