08.2
20:38

ΑΕΚΑΡΑ με… ευρωπαϊκή φινέτσα!

Μεγάλη νίκη στο τέλος για τους Μάγκες (33-31) κόντρα στην Ντράμεν για την πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «16» του Challenge Cup. Δυσκολοκατάβλητος ο αντίπαλος, όμως η ΑΕΚΑΡΑ έχει προσωπικότητα και ποιότητα να φτάσει ψηλά. Μεγάλο ματς από Κοσάνοβιτς, Μυλωνά, Μπουνέτα και Χιμένεθ.

Ένα από τα δυνατά φαβορί για την κατάκτηση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης αντιμετώπισε σήμερα (08/02) η ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ και κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με 2 τέρματα διαφορά.

Ο κόσμος έδωσε παλμό στην αναμέτρηση, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έβγαλαν πάθος και οι μεταγραφές της Ένωσης έδειξαν πως έχει ανεβάσει για τα… καλά το επίπεδο ποιότητας του ρόστερ.

Μοιρασμένο ξεκίνημα στο «Γ. Κασιμάτης» με τις δυο ομάδες να εναλλάσσουν τέρματα στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης (4-4). Σταδιακά όμως η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και απόδοση, παίρνοντας ισχνό προβάδισμα (13-13) έναντι της Ντάρμτν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να… ξεφύγει το σκορ και εκμεταλλευόντουσαν τα λάθη των Κιτρινόμαυρων. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν στην ανατροπή (17-18) με εύστοχο πέναλτι του Λάρχομ και πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα ενός τέρματος.

ΘΗΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στην επανέναρξη, οι παίκτες του Δημητρούλια «κυνηγούσαν» το σκορ και την Ντράμεν, όμως παρέμεναν σε απόσταση… αναπνοής (22-22). Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό ώστε να φύγει μπροστά στο σκορ η Ένωση και να φτάσει μέχρι και στο +4 (28-24) επί του αντιπάλου.

Έβγαλε αντίδραση η Ντράμεν και τα τελευταία λεπτά οδηγηθήκαμε σε ένα ματς-θρίλερ (30-30). Στο τέλος όμως η ΑΕΚ έβγαλε ψυχικά αποθέματα, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και ήρθε η μεγάλη νίκη (33-31) επί του μεγάλου αντιπάλου, κάνοντας το πρώτο βήμα προς την πρόκριση.

Οι Μάγκες έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης του Challlenge Cup και να… πετάξουν εκτός ένα από τα δυνατά φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Μπορεί να δυσκολεύτηκαν όμως η ομάδα δείχνει πως έχει ανέβει επίπεδο, τόσο ποιοτικά όσο και ψυχολογικά με τις συνεχόμενες μεγάλες νίκες.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 9-7, 12-10, 15-13, 17-18 (ημιχρ.), 20-21, 23-24, 27-24, 28-25, 30-29, 33-31.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα Φλορίδο, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου, Κεδέρης.

Ντράμεν(Κιελινγκ): Άαλμπερκ, Λάρχολμ, Χίκερουντ, Χάιερεν, Μποίλεσεν, Πέντερσεν, Βαγκ, Χόργκεν, Μπεκ, Όλαφσον, Θόρσμπαϊ, Λιλέλιεν, Χάνσεν.