04.2
18:33

Περίπατο τον Αερωπό και τώρα… Ευρώπη!

Εύκολα και με σβηστές τις μηχανές η ΑΕΚ επικράτησε με 29-20 επί του Αερωπού Έδεσσας, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, δείχνοντας πως δεν έχει αντίπαλο στις εγχώριες διοργανώσεις και πλέον στρέφει την προσοχή της στον ευρωπαϊκό αγώνα με την Ντράμεν για την φάση των “16” του Challenge Cup.

Η ΑΕΚ μπήκε φορτσάτη στο ματς, δείχνοντας απ’ την αρχή διάθεση να τελειώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το παιχνίδι, καταφέρνοντας απ’ τα πρώτα λεπτά να πάρει ένα προβάδισμα δυο γκολ με το σκορ στο 3-1. Ο Αερωπός προσπαθούσε να αντιδράσει ρίχνοντας την διαφορά στο γκολ, μέχρι που οι Κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα σερί 4-0, δημιουργώντας το 12-7.

Απ’ εκεί και έπειτα η ομάδα της Έδεσσας σημείωσε ένα γκολ, αλλά η Ένωση απάντησε με δυο γρήγορα γκολ, κάνοντας το 14-8. Οι φιλοξενούμενοι βρισκόμενη στο -6, κυνηγούσαν την ΑΕΚ για να μειώσουν και να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, τους βρήκε να βρίσκονται με 7 τέρματα πίσω και το σκορ στο 17-10.

Ροή του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες και παρά τις αρκετές αλλαγές που προχώρησε ο Δημήτρης Δημητρούλιας, η ομάδα δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στο +10 με το σκορ στο 22-12.

Ο Αερωπός παρά την προσπάθεια να ρίξει την διαφορά, δεν τα κατάφερε με τους Κιτρινόμαυρους να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο, ανεβοκατεβάζοντας την διαφορά, με το σκορ δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να είναι στο 25-16.

Απ’ εκεί και έπειτα δεν άλλαξε τίποτα στην εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα της Έδεσσας προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε και η ΑΕΚ με σβηστές μηχανές κράτησε το +9 υπέρ της και επικράτησε με 29-20 επί του Αερωπού, κάνοντας την 15η σερι νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένοντας στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Μάγκες πλέον ρίχνουν την προσοχή τους, στο Σαββατιάτικο ευρωπαϊκό αγώνα με την Ντράμεν για την φάση των “16” του Challenge Cup, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ.