01.2
18:24

Στο ρελαντί οι Μάγκες τον Άρη Νίκαιας

Ακόμα μία νίκη (31-23) για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Handball Premier, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, με το δεύτερο ημίχρονο να βγαίνει… σβηστά για τους Κιτρινόμαυρους και ένα βαθύ ροτέισιον από τον Δημητρούλια.

Ακόμα μία νίκη για τους Μάγκες που μετέτρεψαν στο απόγευμα σε ένα… άνετο πέρασμα από την ομάδα του Άρη Νίκαιας στο κλειστό του ΟΑΚΑ «Γ. Κασιμάτης».

Από το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα άφηνε περιθώρια στην Ένωση για ροτέισιον και δοκιμές από τον Δημητρούλια και έτσι ήρθε στο… ρελαντί η νίκη (31-23).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΔΩ

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και η ΑΕΚ δεν είχε… πατήσει γκάζι για να ξεφύγει (8-6). Ωστόσο όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζαν ρυθμό οι Κιτρινόμαυροι και διεύρυναν την διαφορά. Στο ημίχρονο προηγούνταν με 6 τέρματα διαφορά (17-11) επί του Άρη.

Κατά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά μεγάλωσε και η Ένωση ξέφυγε φτάνοντας ακόμα και στο +12 (28-16) επί των αντιπάλων. Ο Έλληνας τεχνικός όμως, θέλησε να δώσει λεπτά συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες, δοκιμάζοντας πράγματα και έτσι το τελικό σκορ (31-23) ήρθε… σβηστά για την Ένωση.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 7-5, 11-7, 14-10, 17-11 (ημιχρ.), 19-13, 23-14, 25-15, 27-16, 30-19, 31-23.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια, Κοτσιώνης, Χιμένεθ, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Μπαμπατζανίδης, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας

Άρης Νίκαιας: Λαδάκης, Ταουσάνης, Βλάχος, Γρηγοράκης, Παπαδημητρίου, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κοκκοράκης, Αναστασίου, Ακερμανίδης, Κρεμμύδας, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Τζουβάρας, Χρηματόπουλος.