29.1
20:47

Στον τελικό του Κυπέλλου η ΑΕΚΑΡΑ – Οι Μάγκες… ξεφτίλισαν τον Ολυμπιακό!

Μάγκες για… κούπα, πέταξαν με μεγάλη εμφάνιση και νίκη με 26-18 εκτός Κυπέλλου Ελλάδος τον Ολυμπιακό και θα βρεθούν πλέον αντιμέτωποι με τον Διομήδη Άργους στο τελικό. Η ΑΕΚ διέλυσε τον Ολυμπιακό, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοσάνοβιτς, αλλά και τους Αραμπατζή, Μόγια, Μπουνέτα και Γιάκομπσεν, κυμαίνοντας και η υπόλοιπη ομάδα σε υψηλά στάνταρ, χωρίς υστερήσει κανείς.

Η ΑΕΚ μπήκε σαν… δαιμονισμένη στο ματς δείχνοντας απ’ την αρχή τις διαθέσεις της προς τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, να πάρει διαφορά τεσσάρων γκολ με το σκορ στο 5-1. Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν με 6-3, αλλά η Ένωση πάτησε «γκάζι» διπλασιάζοντας την διαφορά με το σκορ στο 9-3.

Η ομάδα του Πειραιά σε εκείνο το σημείο κατάφερε να μειώσει, αλλά χωρίς να απειλήσει την ΑΕΚ, που έχοντας ως όπλο την φοβερή αμυντική τους λειτουργιά και τον απίστευτο Κοσάνοβιτς, κρατούσαν μακριά τον Ολυμπιακό, ενώ η αποτελεσματική επίθεση ανέβαζαν την διαφορά στο σκορ.

Η ροή του αγώνα

Η Ένωση διατηρούσε το +6 με το 11-5, δείχνοντας πως δεν θα αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κρατώντας το προβάδισμα. Οι Ερυθρόλευκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν την διαφορά λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους στα τέσσερα γκολ με σκορ 14-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες δεν μπήκαν πολύ καλά στο ματς, με τον Κοσάνοβιτς όμως να είναι εκεί και σε δυο φάσεις, πραγματοποίησε… τριπλή απόκρουση, με χαρακτηριστική το πέναλτι του Μάλλιου, αλλά στη συνέχεια το σουτ του Μπάγιο που ήταν στην ίδια φάση.

Οι Κιτρινόμαυροι μετά το γκολ του Ολυμπιακού που έριξαν την διαφορά στα τρία γκολ, αφυπνίστηκαν και έκαναν γρήγορα το 16-11, παίρνοντας μια διαφορά και πάλι στα πέντε γκολ.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, δίνοντας παράλληλα και λίγο χώρο στον Ολυμπιακό, χωρίς όμως να το πληρώσει, καταφέρνοντας να ανεβάσει στα έξι γκολ την διαφορά και πάλι με το σκορ στο 22-16, έχοντας σε αυτό το διάστημα τον ΚΕΡΒΕΡΟ Κοσάνοβιτς, που απέκρουσε δυο φορές πέναλτι του Ολυμπιακού.

Οι Μάγκες συνέχισαν το ίδιο κυρίαρχα και στη συνέχεια του αγώνα, μεγαλώνοντας την διαφορά στο +7 με το σκορ στο 25-18 και λίγο πριν το τέλος του αγώνα δημιούργησαν και το 26-18, παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που θα βρει τον Διομήδη Άργους.

Σε αυτή την μεγάλη εμφάνιση, ο MVP ήταν αναμφίβολα ο Μίλαν Κοσάνοβιτς, που ήταν πραγματικός πρωταγωνιστής στη σημερινή νίκη της ΑΕΚ, αλλά βέβαια καθοριστικό ρόλο είχε όλη η αμυντική λειτουργία της ομάδας, όπως και η αποτελεσματική επίθεση, με μπροστάρηδες τους Αραμπατζή, Μόγια, Μπουνέτα, Γιάκομπσεν, χωρίς ωστόσο να υστερήσουν και οι υπόλοιποι, με την βοήθεια τους να είναι πολύτιμη.

Οι Κιτρινόμαυροι πήραν την τρίτη διαδοχική νίκη επί του Ολυμπιακού, δείχνοντας πως είναι η καλύτερη ομάδα την εφετινή σεζόν, χωρίς να μπορούν οι Ερυθρόλευκοι να την κοντράρουν.