26.1
21:37

Της έλειπε ένας… «Αραούχο»

Η ΑΕΚ είχε ψυχή και θέληση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά της έλειπε η… ποιότητα για να πάρει κάτι απ’ τον αγώνα. Κακό ματς και απ’ τις δυο ομάδες που έμειναν στο 0-0. Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) ο Σιμόες στο 88ο λεπτό.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, δείχνοντας απ’ την αρχή τις προθέσεις τους, περιορίζοντας το παιχνίδι τους, στο κέντρο του γηπέδου, με αρκετές δυνατές μονομαχίες και απ’ τις δυο ομάδες.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε ιδιαίτερα παθιασμένη, θέλοντας να πνίξει τον αντίπαλο της απ’ τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας το στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, απ’ εκεί και έπειτα οι Ερυθρόλευκοι πήραν μέτρα στο ματς και ανέβασαν τον ρυθμό τους, χωρίς ωστόσο κι’ αυτοί να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για γκολ.

Ροή του αγώνα

Με αποτέλεσμα να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ για τις δυο ομάδες και με μέτριο έως κακό θέαμα, αλλά με πολλές δυνατές μονομαχίες των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων, που περιορίστηκαν στο χώρο του κέντρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες πάλι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με την ΑΕΚ να δημιουργεί και την πρώτη σοβαρή απειλή, όταν στο 47ο λεπτό του αγώνα, ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ με πάσα για τον Λιβάγια, ο οποίος βγήκε στην άμυνα του Ολυμπιακού έκανε το σουτ, αλλά ο Σα απέκρουσε τον κίνδυνο της εστίας του.

Η επόμενη καλή ευκαιρία στο ματς, άνηκε στον Ολυμπιακό όταν στο 62ο λεπτό του αγώνα, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Βράνιες έδιωξε άτσαλα με το κεφάλι, με την μπάλα να στρώνεται στον Γκιγιέρμε αυτός σούταρε μέσα απ’ την μικρή περιοχή σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

Μετά από πέντε λεπτά ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απαντήσει, όταν ο Μάνταλος έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, βγήκε στην επίθεση η Ένωση, έδωσε δεξιά στον Βέρντε και αυτός απ’ την γωνία της μεγάλη περιοχής και με ανάποδο πόδι σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να κατεβαίνει απότομα προς την εστία του Σα, αλλά και πάλι να μην βρίσκει στόχο.

Η επόμενη καλή ευκαιρία στο ματς ήταν στο 80ο λεπτό του ματς, όταν ο Μάνταλος κέρδισε ένα φάουλ, το εκτέλεσε και ο Βράνιες πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Απ’ εκεί και έπειτα το ματς δεν είχε κάποια φάση άξια αναφοράς, παρά μόνο την κόκκινη κάρτα του Αντρέ Σιμόες, όταν πήγε να κόψει μια επίθεση για τον Ολυμπιακό, ανατρέποντας τον Βαλμπουενά και αντικρίζοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Σιμάνσκι (31’ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (77’ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάγια (88’ Σβάρνας)

Ολυμπιακός (Π. Μάρτινς): Σα, Ελαμπντελάουι, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (83’ Σουντανί), Βαλμπουενά (89’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας (67’ Λοβέρα)