25.1
20:00

«Μαέστρος» Ζήσης στη νίκη της ΑΕΚ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Οι Κιτρινόμαυροι πέρασαν… δύσκολα στο Περιστέρι κόντρα στην τοπική ομάδα (73-77), έχοντας σημαντικές απουσίες να διαχειριστούν. Παρ’ όλα αυτά η επιστροφή του Νίκου Ζήση στο ελληνικό πρωτάθλημα, σημάδεψε την αναμέτρηση και οδήγησε την ΑΕΚ στην 12η σερί νίκη της στο Πρωτάθλημα της Basket League.

ΑΕΚ και Περιστέρι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με τον Μορέιρα οι γηπεδούχοι πήραν ένα ελαφρύ πρώτο προβάδισμα (7-4), όμως με τον Ζήση και τον Ρέι η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει… τούμπα το σκορ σταδιακά (14-14). Τελικώς, οι Κιτρινόμαυροι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (18-20).

Το σκορ δεν ξέφυγε ούτε στο 2ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα (27-27). Η ανάσα των Κιτρινόμαυρων όμως, «κόπηκε» όταν ο Γιάνκοβιτς βρέθηκε πεσμένος στο παρκέ αλλά συνέχισε κανονικά το ματς. Ο Ζήσης βοήθησε την ΑΕΚ να φτάσει στο +6 (28-34), όμως τα φάουλ των κάθισαν στον πάγκο και έδωσαν στο Περιστέρι την ευκαιρία να μειώσει στους δυο πόντους τη διαφορά (36-38) για το ημίχρονο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς κύλησε στα ίδια χαμηλά επίπεδα, δίχως πολύ θέαμα και πολλά καλάθια (39-43). Ο Νίκος Ζήσης ήταν εκπληκτικός για την ΑΕΚ με μακρινά τρίποντα (41-46). Στην είσοδό του, ο Ρογκαβόπουλος βοήθησε την ομάδα (50-54), όμως το τρίποντο του Κάζινς στη λήξη του δεκαλέπτου, έφερε την διαφορά στον πόντο για τις δυο ομάδες (54-55).

Τελευταίο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση και η Βασίλισσα μπήκε πιο δυνατά για να αυξήσει τη διαφορά στους 8 πόντους (57-65) με τον Γιαννόπουλο. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου όμως έδωσαν νωρίς τα φάουλ και το Περιστέρι μείωνε με βολές (60-65). Το σκορ άφηνε πολύ κοντά τις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να διευρύνει την διαφορά και να «καθαρίσει» το ματς. Στην κρίσιμη στιγμή όμως (69-72) ο Γιάνκοβιτς σταματά το Περιστέρι και κερδίζει το φάουλ, δίνοντας ουσιαστικά τη 12η σερί νίκη (73-77) στην Ένωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 17 (5/8 δίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 10, Γκρέι 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέικ 5 (1), Σκορδίλης, Σαλούστρος, Καράμπελας 7 (1), Γόντικας 1, Χάτσερ 3 (3/4 βολές), Μόουζες 8 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου):  Ρέι 11 (1/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 7, Χρυσικόπουλος 8 (1/5 τρίποντα), Ζήσης 18 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Γκραντ 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάλμερς, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 4, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γιαννόπουλος 10 (2/7 τρίποντα), Σλότερ 6 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/29 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 32/46 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 10 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/32 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 20/28 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 14 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Περιστέρι το Σάββατο (1/2, 15:45), ενώ η ΑΕΚ έχει ευρωπαϊκή αναμέτρηση στις 29/1 στην έδρα της Ράστα Βέχτα (21:00).