25.1
21:55

Άνετο πέρασμα από την Κέρκυρα

Το καθήκον της έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, αποδίδοντας πολύ καλά

Η Ένωση επικράτησε με 35-24 του Φαίακα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier και έτσι παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Στην αρχ ή του αγώνα ο Φαίακας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και δεν επέτρεψε στην Ένωση να ξεφύγει στο σκορ. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά η Ένωση ανέβασε όσο έπρεπε την απόδοσή της και έτσι πέρασε μπροστά (10-12). Η ΑΕΚ έχτισε σε αυτή την διαφορά και εν τέλει έφτασε στο +6 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η μπήκε  με φόρα και συνέχισε να βρίσκει με άνετο τρόπο δίχτυα (16-25). Έτσι, η διαφορά εκτοξεύτηκε για την Ένωση, η οποία παρουσίασε εξαιρετική εικόνα σε άμυνα κι επίθεση (17-30). Ο Φαίακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι η Ένωση παρέμεινε σε έση οδηγού και τελικά έφτασε στη νίκη με 35-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-5, 7-9, 10-10, 11-14, 12-18 (ημιχρ.), 14-23, 16-25, 17-30, 20-31, 24-35.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Χιμένεθ, Φλορίδο, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Γεωργιάδης.

Φαίακας Κέρκυρας (Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας, Σουλάνης, Δέσπος, Κουλούρης, Γιαβασίδης, Κόντης, Γεωργαλής, Χερουβείμ, Δελλής, Χάλαρης, Βλαχόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Σκουρτάι, Νάστος