25.1
17:42

Άδικη ήττα για την ΑΕΚ Κ19

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 0-2 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στον εντός έδρας αγώνα για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Στο 27’ ο διαιτητής καταλόγισε πολύ αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δημήτρη Λιωνή στο Γιώργο Μαρίνο και ο τελευταίος ευστόχησε στην εκτέλεση ένα λεπτό μετά (28′). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 31′ ζήτησε πέναλτι μετά από σέντρα του Κώστα Σταμούλη που βρήκε στο χέρι αμυνομένου.

Στο 45’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Χριστόπουλο. Ο αρχηγός και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων έχασε και τη μεγάλη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου  (78′) οπότε και η ΑΕΚ κορύφωσε την πίεσή της, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αντίθετα, σε μια αντεπίθεση στο 88′ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 0-2 με τον Φέκκα, ενώ στις καθυστερήσεις σε σουτ του Σουρλή ο Γιώργος Θεοχάρης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Κώτσιος (ΑΕΚ) Μπέλιτς, Φέκκας, Τσάβος (Ολυμπιακός)

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Λιωνής (79’ Κώτσιος), Αρβανίτης, Καραβίδας, Σταμούλης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (93’ Κορομηλάς), Κάτσικας (46’ Κοσίδης), Τσαρούχας (72’ Τόλιος), Μαχαίρας (93’ Δημητρίου), Χριστόπουλος
Ολυμπιακός (Αντώνης Νικοπολίδης): Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Νικόλης, Μαρτίνης, Μπέλιτς (Κατσαβάκης 77’), Φέκκας, Μαρίνος (Κεραμίδας 68’), Αρσενίδης (Τσέλιος 75’), Σουρλής, Μπουλάρι.

Διαιτητής: Στεργιώτης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών) Μημίδης (Αθηνών)