22.1
22:20

Μάγκικο… γλέντι ξανά μέσα στο Ρέντη!

Η ΑΕΚΑΡΑ ξανά και ξανά πάτησε τον Ολυμπιακό Ξυνή μέσα στο Ρέντη νικώντας τον με 23-26 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ, έχοντας το προβάδισμα των τριών γκολ για την ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση απ’ όλους τους Μάγκες μέσα στο Ρέντη που αποδεικνύουν πως δεν υπάρχει αντίπαλος να τους κερδίσει!

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο και αποφασισμένη να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και είχε το πάνω χέρι μέχρι το 2-1, η Ένωση απ’ εκείνο το σημείο έφερε το ματς στα ίσα και πήρε προβάδισμα το 2-3 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα δυο γκολ με το σκορ στο 4-6.

Οι Ερυθρόλευκοι δυο φορές μείωσαν στο ένα γκολ την διαφορά (6-7, 7-8), αλλά απ’ εκείνο το σημείο οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την διαφορά αρχικά στα τέσσερα γκολ με το σκορ στο 7-11 και στη συνέχεια έφτασε την διαφορά μέχρι τα έξι γκολ με το 9-15.

Όμως, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με αρκετά λάθη των παικτών της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε και πριν τελειώσει το ημίχρονο έριξε την διαφορά στα τρία γκολ, με το σκορ στο 12-15.

Ροή του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση δεν μπήκε καλά δίνοντας δικαιώματα στον Ολυμπιακό, που μείωσε στο γκολ με το σκορ στο 14-15. Σε εκείνο το σημείο οι Κιτρινόμαυροι σαν να αφυπνίστηκαν και παρά την δίλεπτη αποβολή του Κοσάνοβιτς, η Ένωση έκανε αντεπίθεση κάνοντας το +1, +4 με το σκορ στο 14-18.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ξανά ρίξει την διαφορά στο -2 απ’ την ΑΕΚ, αλλά η Ένωση έδειχνε πως έχει τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας τον Ολυμπιακό στο +2 ή και στο +3 με το σκορ στο 20-23 λίγο πριν μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα τελευταία λεπτά ήταν αρκετά κρίσιμα με την ΑΕΚ να ανεβάζει την διαφορά στο +4 με το σκορ στο 21-25, αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος να μειώνει ο Ολυμπιακός σε 22-25. Η Ένωση κατάφερε να σκοράρει με τον Μόγια κάνοντας το 22-26, αλλά η άμυνα της στη συνέχεια δεν ήταν καλή με τους Ερυθρόλευκους να σημειώνουν το 23-26, που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Οι Μάγκες έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ, πηγαίνοντας στην ρεβάνς στην έδρα τους, στο «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ με το +3 γκολ διαφορά και έχοντας το πάνω χέρι για την πρόκριση!