22.1
23:28

Χαμένη στο… διάστημα η ΑΕΚ

Οι Κιτρινόμαυροι γνώρισαν την ήττα (93-76) από την ισπανική Μπούργος και μπαίνουν σε… μπελάδες για την συνέχεια του BCL. Μόνος του έπαιζε ο Ζήσης που προσπαθούσε αλλά δεν είχε βοήθειες, πρόσφερε πόντους ο Γκραντ, μεγάλη απώλεια ο Λάνγκφορντ στο 1ο δεκάλεπτο, ελάχιστη η αντίδραση της ομάδας στο 4ο δεκάλεπτο που δεν υπήρχε χρόνος για… θαύματα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς ήταν αδύναμη στην άμυνα και άστοχη στην επίθεση (10-4). Η Μπούργος κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα και τον… αέρα των Κιτρινόμαυρων (20-8), με τους τελευταίους να χάνουν μάλιστα τον Λάνγκφορντ ως τραυματία. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να απέχει 11 πόντους από την Μπούργος.

Στο ίδιο μοτίβο οι παίκτες της Ένωσης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς αμυντικά δεν έδειξε να αλλάζει κάτι και στην επίθεση δεν υπήρχε ο σκορερ που θα αντικαθιστούσε τον Λάνγκφορντ (31-15). Κάποια τρίποντα του Ζήση και κάτι καλάθια του Γκράντ, ήταν τα μόνα που έδειχναν πως η ομάδα υπάρχει μέσα στο γήπεδο (44-23). Η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια στο -20 (54-34) έχοντας έναν… Γολγοθά να ανέβει.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Η Ένωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς (59-41), όμως δεν είχε διάρκεια στην εν λόγω προσπάθειά της. Κάποιες χαμένες επιθέσεις αλλά και η αδυναμία αποτελεσματικής αμυντικής λειτουργίας άφησαν τους Ισπανούς μακριά στο σκορ (62-47). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να απέχει 17 πόντους (74-57) από την Μπούργος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ «έπαιζε» το τελευταίο της χαρτί, με τον Ζήση και Γκράντ να μειώνουν αρχικά τη διαφορά (81-63). Η μεγάλη προσπάθεια της Ένωσης συνεχίστηκε (81-70) όμως ήταν αργά για… θαύματα. Οι Κιτρινόμαυροι με ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (83-74). Δυο όμως διαδοχικά τρίποντα του Μακ Φάντεφ έβαλαν «τέλος» στις όποιες ελπίδες της ΑΕΚ (91-76). Το τελικό σκορ δείχνει την Ένωση στο -15 (93-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπάσας 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπενίτε 23 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Λίμα 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 12 (3), Ριβέρο 7 (1), Άπιτς 15 (5/6 δίποντα, 5/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπαρέρα, Κλαρκ 2, Φιτιπάλντο 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σαλβό 8 (1), Βέγκα 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 8, Γιαννόπουλος 8 (2), Γκραντ 15 (7/8 δίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ματσιούλις 11 (5 ριμπάουντ), Ρέι 6 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Λάνγκφορντ, Μαυροειδφής 2, Σλότερ 2, Τολιόπουλος, Ζήσης 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Μπούργος: 19/32 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 16/22 βολές, 37 ριμπάουντ (26+11), 19 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 23/37 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 12/16 βολές, 26 ριμπάουντ (22+4), 18 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, η ΑΕΚ παίζει εκτός έδρας με τη Ράστα Βέχτα, ενώ η Μπούργος δοκιμάζεται στο “σπίτι” της Χάποελ Ιερουσαλήμ