22.1
19:20

ΑΕΚΑΡΑ να την πιεις στο ποτήρι!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 αντί για… 6-1 επί του Βόλου εκτός έδρας και λίγο πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, συνεχίζοντας να βελτιώνει ακόμα περισσότερο την αγωνιστική της εικόνα και να επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα, παρά τις απουσίες και με τις αλλαγές που παρουσιάστηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Εξαιρετικοί οι Αλμπάνης-Λόπες, πολύ καλοί οι Σιμόες-Σαμπανάτζοβιτς, αλλά και ο Σιμάνσκι που έκανε θετικό ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Η Ένωση σε ακόμα ένα ματς μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένη στο ματς, δείχνοντας απ’ την αρχή της προθέσεις της προς τον Βόλο, μη αφήνοντας χώρους για να κάνει παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό είχε την πρώτη της ευκαιρία.

Ο Αλμπάνης έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια, έδωσε στον Κλωναρίδη με τον τελευταίο να την κόβει στον Σιμάνσκι κι’ αυτός να πιάνει ένα σουτ, το οποίο δυνατό αλλά δεν βρήκε το τέρμα του Γκαραβέλη.

Η Ένωση δείχνοντας να πατάει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, μη δείχνοντας επηρεασμένοι απ’ τις απουσίες και τις αλλαγές, κατάφερε μετά από δυο λεπτά να πετύχει το γκολ για να ανοίξει το σκορ.

Ροή του αγώνα

Ο Λόπες αφού πρώτα είχε κερδίσει το κόρνερ, στη συνέχεια το εκτέλεσε, με τον Οικονόμου να πηδάει μόνος στην καρδιά της περιοχής του Βόλου και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για τους Κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας στο 25ο λεπτό να βγει στην κόντρα με το ελεύθερο του Μπάρκα, που έδωσε στον Λόπες και στη συνέχεια ο Κλωναρίδης να την κόβει στον Αλμπάνη κι’ αυτός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φεράρι και πλάσαρε τον Γκαραβέλη κάνοντας το 2-0.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν τους Βολιώτες και στο 31ο λεπτό του αγώνα, διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι πάνω στον Σιμάνσκι, με τον Κουτσιαύτη να δείχνει παίζεται, αλλά στη συνέχεια εξετάστηκε η φάση απ’ το VAR και αφού πρώτα τσέκαρε και ο ίδιος την φάση, κράτησε σωστά την αρχική του απόφαση, σε μια αρκετά δύσκολη φάση.

Μετά από 8 λεπτά η Ένωση ξανά βγήκε στην επίθεση με τον Βράνιες, να προλαβαίνει με τάκλιν μια μπαλιά και να βγάζει τον Κλωναρίδη πίσω απ’ την άμυνα του Βόλου, αλλά ο επιθετικός της ΑΕΚ πήγε αρκετά πλάγια και από κλειστή γωνία έκανε ένα σουτ που βγήκε αουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι όμως, είχαν ευκαιρία και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Αλμπάνης έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια, έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε κόρνερ, το οποίο απομάκρυνε στη συνέχεια η άμυνα του Βόλου και πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πάλι με πατημένο το γκάζι, καταφέρνοντας μόλις στο 52ο λεπτό του αγώνα να τριπλασιάσει τα τέρματα της.

Ο Αλμπάνης άλλαξε την μπάλα με τον Σιμάνσκι στην σέντρα του γηπέδου, ο οποίος έβγαλε μπαλιά για το Λόπες που ανέβηκε και την έκοψε με παράλληλη πάσα στον Κλωναρίδη μέσα στην περιοχή που πλάσαρε σωστά και έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ.

Στο 60ο λεπτό του αγώνα, οι παίκτες της Ένωσης εξαφάνισαν την μπάλα και στο τέλος ο Σιμάνσκι, βρήκε πολύ ωραία τον Αλμπάνη ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, τον πέρασε και έκανε το 4-0, αλλά ακυρώθηκε σωστά, καθώς ήταν στην αρχή της φάσης σε θέση οφσαιντ.

Μετά από πέντε λεπτά η Ένωση έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 4-0, αφού ο Αλμπάνης με εξαιρετική ενέργεια έβγαλε τον Σιμάνσκι μόνο του να κουβαλήσει κάποια μέτρα την μπάλα και να βγει τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, ο Πολωνός προτίμησε απ’ το να σουτάρει να την κόψει δεξιά στον Ντέλετιτς που ανέβαινε, αλλά με τάκλιν ο Σέρβος αστόχησε απ’ την θέση για γκολ, στέλνοντας την μπάλα αουτ.

Όμως, μετά από δυο λεπτά είχε ακόμα μια ευκαιρία ο Ντέλετιτς, αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω απ’ την περιοχή ξεμαρκαρίστηκε όμορφα, έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα βγήκε για χιλιοστά άουτ.

Απ’ εκεί και έπειτα, η ΑΕΚ απείλησε άλλες δυο φορές στο 75ο και 77ο λεπτό με Σιμάνσκι και Σιμόες αντίστοιχα. Ο πρώτος με άστοχο σουτ και ο δεύτερος με κεφαλιά που πέρασε χιλιοστά απ’ το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη, δεν κατάφεραν να σημειώσουν το τέταρτο γκολ για την ομάδα τους.

Κι’ εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε με το σκορ στο 3-0, η ομάδα του Βόλου στην πρώτη του τελική στο ματς, κατάφερε να μειώσει, όταν ο Δημόπουλος έβγαλε μια σέντρα απ’ τα αριστερά και ο Γκουαρατσένα με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-3.

Η ΑΕΚ παρά τις απουσίες και με τις αλλαγές που παρουσιάστηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο επί του Βόλου, κατάφερε να μην επηρεαστεί και να δείξει πολύ καλό πρόσωπο, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χρήστο Αλμπάνη και Έλντερ Λόπες, αλλά με συμπαραστάτες τους, Αντρέ Σιμόες και Άνελ Σαμπανάτζοβιτς, ενώ πολύ καλή παρουσία και θετικό ντεμπούτο είχε ο Νταμιάν Σιμάνσκι. Και τώρα Ολυμπιακός…

Συνθέσεις:

Βόλος (Α. Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Διαμάντης, Κανταμούρο (26’ Β. Οικονόμου), Δημόπουλος, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μουνίθ, Μπαλογιάννης, Φεράρι (66’ Γέντρισεκ),  Ζοάο (46’ Τόρες), Γκουαροτσένα

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (80’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου Μ., Σβάρνας, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Σιμάνσκι (78’ Μπότος), Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης (61’ Ντέλετιτς)