21.1
13:00

Με το “δεξί” οι ποδηλάτες

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αγωνιστική σεζόν οι ποδηλάτες της ΑΕΚ, καθώς σε αγώνες τόσο των μεγάλων κατηγοριών, όσο και της Ακαδημίας κατέκτησαν μετάλλια.

Σας ενημερώσαμε για το θρίαμβο του Χάρη Καστραντά την Κυριακή, ο οποίος αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στο Cyclo-Cross στην κατηγορία των Ανδρών, καθώς και για το ασημένιο μετάλλιο του Τάσου Παπαποστόλου στην κατηγορία Μάστερς. Στην ίδια κατηγορία ο Τάσος Καβαλιεράτος κατέκτησε την 5η θέση, ενώ στην 17η και 18η θέση τερμάτισαν οι Βασίλης Σουχλέρης και Διονύσης Πλατσάκης αντίστοιχα.

Μία μέρα πριν τη μεγάλη επιτυχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cyclo-Cross 2020, το Σάββατο (18/01), οι ποδηλάτες της Ακαδημίας έδωσαν το “παρών” στο διασυλλογικό αγώνα ΜΤΒ (XCC-Short Track) που διοργάνωσε ο Αθλητικός Όμιλος ΘΗΣΕΑΣ, στα Σπάτα.

Ο Ιάσονας Μαντάς, ξεκίνησε τη χρονιά, όπως ολκλήρωσε την προηγούμενη, δηλαδή με… βάθρο, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Παίδες. Την 5η θέση που επίσης έδινε μετάλλιο κατέλαβε η Σωτηρία Βασιλείου στα Μίνι Μεγάλα, ενώ στα Μίνι Μικρά ο Ιάσονας Γιαλαμάς ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Παμπαίδες: Στράτος Μανωλίδης-9ος, Σεραφείμ Καραγιάννης-13ος, Αριστείδης Δημητρόπουλος-21ος.
Μίνι Μεγάλα: Αιμίλιος Καβαλιεράτος-6ος, Ιωάννης Τριανταφυλλίδης-14ος, Βαγγέλης Μαυράκης-15ος, Αναστάσιος-Άγγελος Κωνσταντόπουλος-17ος, Νίκος Δρακούλης-20ος.

Τις αποστολές της ΑΕΚ συνόδευαν οι προπονητές, Παναγιώτης Σκυλοδήμος και Κωνσταντίνος Παπουτσάς, ο έφορος του ποδηλατικού τμήματος, Παναγιώτης Γρούβας, και ο Υπεύθυνος Οργάνωσης & Ανάπτυξης, Χρήστος Μαυροθαλασσίτης.