19.1
19:12

Πορτογαλική… «μαφία» η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Καλή και ολοκληρωμένη εμφάνιση από την Ένωση που κέρδισε εύκολα την Λάρισα στο ΟΑΚΑ (3-0) έχοντας σε καλή μέρα τους περισσότερους ποδοσφαιριστές της – Σιμόες, Ολιβέιρα και Λόπες τα τέρματα της ΑΕΚ – Δύο ασίστ ο αρχηγός Μάνταλος

Βελτιωμένη και με διάθεση εμφανίστηκε η Ένωση στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης απέναντι στη Λάρισα, εμφανίζοντας αρκετά στοιχεία από την ΑΕΚ που θέλει να βλέπει ο Καρέρα στους αγώνες. Στο 5ο λεπτό υπάρχει μια υποψία φάσης για την ΑΕΚ με συνεργασία Κρστίτσιτς – Λόπες, όμως ο Μόρας πρόλαβε να κόψει τον Σέρβο που πάτησε στην περιοχή για να γίνει επικίνδυνος. Λίγο αργότερα η Λάρισα βγήκε μπροστά με τον Ουάρντα να πιάνει το σουτ από μακριά χωρίς στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει στην περιοχή των «Βυσσινί» ωστόσο η τελική προσπάθεια του Μπακάκη για να κάνει επικίνδυνο τον Ολιβέιρα στην περιοχή δεν ήταν καλή. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ήταν καλή και έψαχνε το τέρμα για να ξεμπλοκάρει ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης.

Στο 23’ ο Βέρντε που ήταν καλός είχε όμορφο σουτ με το δεξί με τον γκολκίπερ της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα νέο σουτ από τον Ιταλό έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει πάνω από το τέρμα του Κρίστινσον. Στο 33’ η κεφαλιά του Οικονόμου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε πέρασε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και επειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα μένει στη μικρή περιοχή της Λάρισας, αλλά ούτε ο Σιμόες, ούτε ο Λόπες καταφέρνουν να της δώσουν πορεία προς το τέρμα.

Λίγο πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ και στο 43’ είχε ένα καλό σουτ του Μπακάκη από μακριά με τον Κρίστινσον να αφήνει τη μπάλα να περάσει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ βγήκε μπροστά και μετά από εκτέλεση φάουλ ο  Μιλοσάβλιεβιτς πήρε τη κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Ο δικέφαλος πέρασε μπροστά στις καθυστερήσεις και ανταμείφθηκε καθώς μετά από ασίστ του Ολιβέιρα ο Σιμόες με καταπληκτικό τακουνάκι βάζει μπροστά στο σκορ την Ένωση!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

Ότι δυσκολεύτηκε να κάνει στο πρώτο μέρος η Ένωση το έκανε στο δεύτερο καθώς καθάρισε την αναμέτρηση μέσα σε 12 λεπτά. Ο δικέφαλος είχε πολύ καλή στιγμή με το ξεκίνημα καθώς μετά από σέντρα του Βέρντε, πήρε κεφαλιά ο Μάνταλος που κατέληξε μετά από κόντρες στην αγκαλιά του κίπερ της ΑΕΛ.

Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της καθώς μετά από ωραία ασίστ του Μάνταλου, ο Ολιβέιρα με υπέροχο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στην ανάποδη γωνία του τερματοφύλακα της Λάρισα για το 2-0. Η Ένωση τριπλασίασε τα τέρματα της καθαρίζοντας το παιχνίδι στο 62’. Συγκεκριμένα ο Μάνταλος και πάλι έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Λόπες με τον Πορτογάλο να κατεβάζει τη μπάλα και να πλασάρει για το 3-0.

Η ΑΕΚ έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 4-0 όμως ο Βέρντε δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Λόπες. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με την Ένωση να έχει μια ολοκληρωμένη εμφάνιση ενόψει και της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα με Βόλο την Τετάρτη και Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Κυριακή.

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκα, Βράνιες (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνα, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμόες, Μπακάκης, Μάνταλος (78’ Γιούσης), Ολιβέιρα (67’ Μπότος), Βέρντε

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος (78’ Μπάλλας), Μιχαήλ, Μόρας (68’ Ζίζιτς), Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπράλιτς (55’ Μπούστος), Ουάρντα, Παπάζογλου