18.1
19:58

«Σκούπα» την Λαμία οι Κοριτσάρες

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2020 οι παίκτριες της ΑΕΚ καθώς κέρδισαν (3-0) κατά κράτος τον ΑΟ Λαμίας 2013 για την 12η αγωνιστική της Pre League.

Δυναμικά συνεχίζουν την πορεία τους προς της επιστροφή στην Α1 τα Κορίτσια, καθώς το εμπόδιο της Λαμίας δεν δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα.

Έχοντας στο μυαλό μόνο στη νίκη, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει… σκούπα την αντίπαλο ομάδα καθώς έδειξε την ανωτερότητά της σε όλα τα σετ, στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Καλύτερες σε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού, οι Κιτρινόμαυρες είχαν ένα εύκολο απόγευμα και άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο τον Γιώργο Μπακοδήμο με το σκορ και την εμφάνισή τους.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του κόουτς Μπακοδήμου πήραν “αέρα” 4 πόντων (6-2), τον οποίο διατήρησαν έως το 15-11. Οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να διασπάσουν το μπλοκ της “Ένωσης” που έδινε συνεχώς δεύτερες μπάλες με το σκορ να ξεφεύγει στο 23-15 και το 1-0 στα σετ να διαμορφώνεται με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” με όπλο το σερβίς και πίεση στο φιλέ, προηγήθηκαν με 5-0. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς με τη Λαμία να αδυνατεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και το 2-0 σημειώθηκε με 25-11.

Όμοια ήταν και η κατάσταση στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να ξεκινάει με ένα γρήγορο 3-0. Η “Ένωση” διατήρησε μία ασφαλή διαφορά έως το 18-14, όταν και με εντυπωσιακό σερί 6-0 έφτασε στο 24-14, κατακτώντας το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική δραστηριότητα για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (25/01, 17:45) όταν και φιλοξενείται από τον ΦΟ Βριλησσίων για την 13η αγωνιστική της Pre League.

Τα σετ: 25-16, 25-11, 25-15