18.1
18:38

Δεν σταματάει πουθενά το τρένο… ΑΕΚ!

Οι Μάγκες επικράτησαν με 31-30 επί του πελάτη ΠΑΟΚ και της… διαιτησίας, που έκανε ότι περνούσε απ’ το χέρι της για να βάλει στο ματς τους Θεσσαλονικείς, καθώς σε διαφορετική περίπτωση η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη απ’ το ένα γκολ. Μέτρια η εικόνα της Ένωσης που έδειξε επηρεασμένη απ’ την διακοπή του πρωταθλήματος, αλλά συνεχίζει νικηφόρα και το 2020.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ καλά στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και αφού αρχικά οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα με τρία γκολ και το σκορ στο 5-8.

Η Ένωση προσπάθησε να κυνηγήσει τον ΠΑΟΚ, κάτι που το κατάφερε, μειώνοντας αρχικά στα δυο γκολ και στη συνέχεια ισοφάρισε με το σκορ στο 10-10.

Απ’ εκεί και έπειτα οι Κιτρινόμαυροι σταμάτησαν τα αστεία και τα παιδαριώδη λάθη, με τις δυο ομάδες να ξανά πηγαίνουν μαζί στο σκορ, αλλά μετέπειτα η Ένωση ανέπτυξε την διαφορά στα τρία τέρματα υπέρ της, με το σκορ στο 18-15, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε όσο έπρεπε στο ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +5 και το σκορ στο 21-16. Ο ΠΑΟΚ θέλησε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει, κάτι που το κατάφερε ρίχνοντας την διαφορά και κάνοντας το 21-19.

Οι Θεσσαλονικείς μάλιστα, με την βοήθεια και της διαιτησίας, κατάφεραν μπουν και πάλι στο να διεκδικήσουν κάτι απ’ το ματς, καθώς με κάποια ανάποδα σφυρίγματα, με πέναλτι και δίλεπτη αποβολή κατά της ΑΕΚ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με 26-26.

Η Ένωση ξανά πήρε διαφορά δυο γκολ, αλλά ο ΠΑΟΚ το έφερε ξανά στα ίσα, κάνοντας το 29-29. Οι δυο ομάδες πήγαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα μαζί στο σκορ, με την ΑΕΚ δευτερόλεπτα πριν την λήξη να προηγείται με 31-30.

Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση, αλλά με την σωστή άμυνα της Ένωση, υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ με τα πράγματα να μένουν ως έχουν και η ΑΕΚ να επικρατεί με 31-30, επί των Θεσσαλονικιών, που στο τέλος είχαν παράπονα απ’ την διαιτησία (!), παρότι… κέρδισαν τους Κιτρινόμαυρους, στα πέναλτι και τις δίλεπτες αποβολές υπέρ τους.

Οι Μάγκες συνεχίζουν και το 2020, απ’ εκεί που σταμάτησαν το 2019, με νίκη και κρατώντας απόρθητο το αήττητο, μένοντας ξεκάθαρα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!