17.1
10:00

«Διπρόσωπη» ΑΕΚ με… σκαμπανεβάσματα!

Η Ένωση εμφανίστηκε με δυο πρόσωπα στο ματς με τον Αστέρα, κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη είχε ιδιαίτερα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, βελτιώνοντας την εικόνα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Σε ακόμα ένα ματς ο Μάσιμο Καρέρα εμφανίστηκε πλήρως διαβασμένος για τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου παρατάσσοντας την Ένωση όσο το δυνατόν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς.

Ο Ιταλός τεχνικός επέμεινε σε ακόμα ένα ματς με το 4-3-3 για σχηματισμό της ΑΕΚ και με τις οδηγίες του, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο και κατά διαστήματα στο δεύτερο, περιόρισε τον αντίπαλο της, κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι.

Όμως, παρόλα αυτά οι Κιτρινόμαυροι έμειναν στο 1-1 κι’ αυτό γιατί κάποια ατομικά σοβαρά λάθη και η αστοχία τους, έβαλαν την ομάδα σε περιπέτειες. Αρχικά, η λάθος ομαδική αντίδραση στην αντεπίθεση του Αστέρα στην φάση του γκολ για το 1-0, ήταν κόντρα στην ροή του αγώνα με την ΑΕΚ να έχει πατήσει τον αντίπαλο της, αλλά κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ.

Ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο η… άστοχη έξοδος του Τσιντώτα που ανάγκασε τον Τσιγκρίνσκι να επέμβει και να κάνει πέναλτι, ήταν απ’ τα κραυγαλέα λάθη των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ που έβαλαν σε περιπέτειες την ομάδα και ειδικά στην συγκεκριμένη φάση, θα το πλήρωνε –πιθανόν- πανάκριβε, τρέχοντας πάλι για την ισοφάριση.

Αν μη τι άλλο, οι συγκεκριμένες φάσεις, είναι άξια αναφοράς για τον Αστέρα Τρίπολης απ’ το ματς και είναι δυο πολύ σοβαρά λάθη που προσγειώνουν ανώμαλα τον Μάσιμο Καρέρα και την ομάδα του, μετά από μια θετική εικόνα στον αγώνα, θυμίζοντας ότι η ομάδα θέλει ακόμα πολύ δουλειά για να εξαφανίσει και αυτά τα αρνητικά σημάδια.

Σε γενικές γραμμές όμως, η Ένωση είχε όρεξη, πήρε την μπάλα στα πόδια της, την κράτησε και έψαξε διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και αν ήταν πιο εύστοχοι οι ποδοσφαιριστές της, τότε θα μπορούσε να φύγει στην Τρίπολη με θριαμβευτικό τρόπο και με την πρόκριση ήδη… «κλειδωμένη» στην βαλίτσα της.

Αν μη τι άλλο οι Κιτρινόμαυροι, είχα θετική εικόνα σε ακόμα ένα ματς και το σίγουρο είναι ότι, θα της βγουν τα τελειώματα και θα έρθουν και τα γκολ, αρκεί όμως να βρει η ίδια τον δρόμο της, στο αγωνιστικό κομμάτι, που φαίνεται πως ο Μάσιμο Καρέρα έχει αλλάξει και βάζει στο παιχνίδι της ΑΕΚ κάποια απ’ τα δικά του δείγματα που θέλει να δει.

Σίγουρα, βρίσκεται ακόμα στην αρχή, αλλά βγαίνουν θετικά δείγματα για το τι θα δείξουν στην συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι, βγάζοντας τα απ’ την εικόνα που δείχνουν. Όμως, θα πρέπει να προχωρήσουν σε διορθωτικές κινήσεις, περιορίζοντας κατά κύριο λόγο τα ατομικά τους, ανόητα λάθη, που δημιουργούν κινδύνους.

Σε αυτό το κομμάτι πρέπει ο Ιταλός τεχνικός να επικεντρωθεί για να βελτιώσει κι’ άλλο την Ένωση, αλλά σίγουρα οι Κιτρινόμαυροι δείχνουν ξανά γίνονται ομάδα, που διαθέτει προπονητή, και ξέρει να τους κοουτσάρει και να τους βοηθήσει απ’ τον πάγκο…