16.1
19:32

Έβαλε τις βάσεις για να πετάξει στους «8»!

Η ΑΕΚ με μια καλή και ολοκληρωμένη εμφάνιση έκανε την μισή… δουλειά στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα και με το 1-1, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στους “8”. Ο Ολιβέιρα το γκολ της Ένωσης με πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες. Θετικη

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, κρατώντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας διαδρόμους προς την περιοχή και την εστία του Παπαδόπουλου.

Μάλιστα, η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ με στόχο τον Ολιβέιρα και ο Πορτογάλος επιθετικός πλάσαρε σωστά και κέρδισε τον τερματοφύλακα του Αστέρα, αλλά ακυρώθηκε για οφσαιντ, για λίγα εκατοστά.

Η Ένωση δεν άφησε χώρους στην ομάδα της Τρίπολης, δείχνοντας την επιβλητικότητα της, κρατώντας την υπεροχή του αγώνα και ψάχνοντας διαδρόμους. Όμως, το γκολ για να ανοίξει το σκορ, δεν το σημείωσαν οι Κιτρινόμαυροι, αλλά ο Αστέρας.

Η ροή του αγώνα

Στο 20ο λεπτό του αγώνα και κόντρα στην ροή του ματς, η ομάδα της Τρίπολης έβγαλε μια άμυνα σε κόρνερ του Δικεφάλου και έφυγε στην αντεπίθεση, με πολύ ωραίο τρόπο, φτάνοντας στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Μουνάφο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας να βγάζει την σέντρα και ο Κρέσπι με ένα ψαλιδάκι να κερδίζει τον Τσιντώτα για το 1-0.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και έδειξε χαρακτήρα, ψάχνοντας αμέσως το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα στο 23ο λεπτό να έχει μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, αλλά μετά από σέντρα του Παουλίνιο, ο Ολιβέιρα αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία.

Ο Αστέρας ήταν επικίνδυνος μόνο σε αντεπίθεσης, αλλά η ισοφάριση δεν άργησε για την Ένωση, καθώς έπειτα από ωραία ενέργεια των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ (Αλμπάνης, Ολιβέιρα και Λόπες), ο Πορτογάλος μπακ πάτησε περιοχή, γκρεμίστηκε και κέρδισε το πέναλτι, απ’ τον Μουνάφο, με τον Ολιβέιρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να ισοφαρίζει για την ΑΕΚ, βρίσκοντας το εκτός έδρας γκολ.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν τον Αστέρα, καταφέρνοντας στο 42ο λεπτό να έχουν μια χαμένη στιγμή με τον Βέρντε. Ο Αλμπάνης πέρασε με πολύ ωραία ενέργεια στην επίθεση, έβγαλε τον Βέρντε από δεξιά πλάγια τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά το σουτ με το δεξί του Ιταλού εξτρέμ πήγε πάνω στον Έλληνα τερματοφύλακα και απομάκρυναν.

Η ομάδα της Τρίπολης είχε απάντηση στο 43ο λεπτό, όταν ο Ριέρα έβγαλε μια σέντρα απ’ τα αριστερά και τελευταία στιγμή ο Οικονόμου άλλαξε πορεία στην μπάλα και δεν κατέληξε στον Κρίσπι που καραδοκούσε για να απειλήσει τον Τσιντώτα.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει ίδιο και οι δυο ομάδες να πηγαίνουν με το 1-1 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση, δεν μπήκε καλά με τον Αστέρα Τρίπολης, να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να καταφέρνει στο 69ο λεπτό του αγώνα, να κερδίζει πέναλτι. Συγκεκριμένα, ο Αστέρας βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τσιντώτας βγήκε –κακώς- εκτός τέρματος, ο Μουνάφο πήρε την μπάλα και κατεδαφίστηκε απ’ τον Τσιγκρίνσκι.

Ο Μπαράλλες ανέλαβε την εκτέλεση, πήρε φόρα αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα, με το 1-1 να παραμένει. Η Ένωση σαν αφυπνίστηκε λίγο μετά το πέναλτι και μετά από δυο λεπτά ο Μάνταλος πάτησε περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει, με τον Ολιβέιρα να κερδίζει το φάουλ στη συνέχεια πολύ κοντά στην περιοχή του Παπαδόπουλου.

Στο 73ο λεπτό ο Βέρντε έκανε μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ και ο Έλληνας τερματοφύλακας ενστικτωδώς έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Κιτρινόμαυρους.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν απείλησε τον Αστέρα, εκτός απ’ την φάση στο 88ο λεπτό του ματς. Ο Κλωναρίδης και ο Βέρντε συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο να τελειώσει με γκολ την φάση, με τον τερματοφύλακα της Τρίπολης να μπλοκάρει.

Το 1-1 έμεινε έτσι μέχρι το τέλος του ματς, με την ΑΕΚ να παίρνει θετικό αποτέλεσμα λόγω του γκολ εκτός έδρας και να βάζει τις βάσεις για πρόκριση στους “8”, με την ρεβάνς να είναι στο ΟΑΚΑ, προς τα τέλη του Γενάρη (29/01), χωρίς να έχει οριστεί ακόμα απ’ την ΕΠΟ.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Σουάρεθ, Μουνάφο, Ριέρα (62′ Λουίς Φερνάντεθ), Πασκουάλ (55′ Χουαρέγκι), Κρέσπι (83′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82′ Μπακάκης), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρστίτσιτς, Μάνταλος, Αλμπάνης (71′ Σβάρνας), Βέρντε, Ολιβέιρα (80′ Κλωναρίδης).