15.1
21:47

Άνετη και… ωραία στους «8»

Με πατημένο το γκάζι συνεχίζουν οι Αετοί του Γιάννη Ζιάβα, την πορεία προς την κατάκτηση του ντάμπλ, κερδίζοντας (6-2) τον Ερμή Ζωγράφου και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μόλις στο 4′ ο Αρτινός εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Γούση και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος με πανέμορφη πάσα έβγαλε τον Αρτινό σε τετ α τετ με το 0-2 να γίνεται με όμορφο τελείωμα. Οι γηπεδούχοι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έβγαλαν αντίδραση και μετά από κλέψιμο στο κέντρο και γρήγορη αντεπίθεση μείωσαν σε 1-2. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε άμεσα, καθώς στο 9′ ο Γούσης τροφοδότησε τον Ντάτη που με δυνατό σουτ “έγραψε” το 1-3. Στη συνέχεια ακολούθησαν χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν με τους δύο τερματοφύλακες να διατηρούν το σκορ ως έχει έως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, στο 22′, ο εξαιρετικός απόψε Γούσης “έκλεψε” και με πάσα “πάρε-βάλε” στον Αρτινό, ο τελευταίος διαμόρφωσε το 1-4. Στο 26′ μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ ο Ερμής Ζωγράφου μείωσε σε 2-4, ενώ μέχρι το 32′, ο Θεοφίλου πραγματοποίησε τρομερές επεμβάσεις διατηρώντας το σκορ στα ίδια επίπεδα. Στο 32ο λεπτό ο Δελλαπόρτας από αριστερά έδωσε πάσα στον Ταρνανίδη που σημείωσε το 2-5, ενώ 35″ πριν το φινάλε ο Λιαρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, το Σάββατο (18/01, 19:30) όταν και ταξιδεύει στη Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Futsal Superleague για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Ερμής Ζωγράφου – ΑΕΚ 2-6