14.1
20:47

Ήττα-σοκ από την Μπαντίρμα

Ήττα-σοκ για την Ένωση (84-96), από την Μπαντίρμα που στο πρώτο ματς της Τουρκίας την περιόρισε στους 50 πόντους. Δίνει την ευκαιρία στην Χάποελ Ιερουσαλήμ να περάσει στην κορυφή του Ομίλου και πλέον οι Κιτρινόμαυροι δεν κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Λάνγκφορντ ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 27 πόντους.

Άργησε να ξυπνήσει η Βασίλισσα, με την περιφερειακή άμυνα στην πλειονότητα του ματς να μην βγαίνει και να δέχεται ένα μεγάλο αριθμό σου τριών πόντων, από τους εντυπωσιακά εύστοχους Τούρκους.

Ο κόσμος μπήκε στο παιχνίδι και ο Παπαθεοδώρου… ξύπνησε τους παίκτες του στο 4ο δεκάλεπτο, όμως φάνηκε πως ήταν ήδη αρκετά αργά και η Μπαντίρμα αρκετά «έξυπνη» που εκμεταλλεύτηκε τα διαρκεί σφυρίγματα των διαιτητών και τις βολές που της έδωσαν, για να φύγει από το κλειστό του ΟΑΚΑ με μία μεγάλη νίκη που την βάζει στο κόλπο πρόκρισης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το ματς ξεκίνησε πιο ισορροπημένο από ότι θα περίμενε κανείς (6-6), με τον Λάνγκφορντ να εμφανίζεται αρκετά εύστοχος στην έναρξη της αναμέτρησης. Η Μπαντίρμα έφτασε στο +7 (14-21), με τον Γιαννόπουλο και Τσάλμερς να μειώνουν. Το δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ να απέχει έναν πόντο από την αρκετά εύστοχη τουρκική ομάδα.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά +5 (35-30). Ο Ρέι μαζί με τον Γιαννόπουλο πέτυχαν συνεχόμενα τρίποντα και έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και η Μπαντίρμα με τους… πιτσιρικάδες της, κατάφερε να πάει στο ημίχρονο στο +5 (42-47).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ΑΕΚ, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι και οι Κιτρινόμαυροι αρκετά κακοί στην άμυνα, κυρίως από την περιφέρεια (52-60). Οι παίκτες της Ένωσης δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και είδαν στο δεκάλεπτο-καταστροφή να ολοκληρώνεται στο -18 για την Ένωση (59-74).

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στους 15 πόντους στην αρχή της τέταρτης βρήκε συνεχόμενα καλάθια από τον Λάνγκφορντ κατεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (69-76), ξεκινώντας όμως από την άμυνά της, όπου έβγαλε ενέργεια, έκλεψε μπάλες και βρήκε αιφνιδιασμούς. Το επόμενο δίλεπτο δεν ήταν καλό για την ΑΕΚ, που συνέχισε να έχει το low post και τα ριμπάουντ μεγάλη.. πληγή. Η Μπαντίρμα από την άλλη είχε έναν συγκλονιστικό Χαζέρ, έκανε ξανά διψήφια τη διαφορά και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ (84-96).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 42-47, 59-74, 84-96

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου)Γιαννόπουλος 11 (3), Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 27 (8/10 δίποντα, 2 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (1), Ρέι 10 (2), Τσάλμερς 8, Χρυσικόπουλος, Γκραντ 7, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Τολιόπουλος.

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ (Ντεμίρ): Χαζέρ 23 (4 τρίποτνα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάμερ 13 (5 ριμπάουντ), Καλινόσκι 12 (2), Σμιθ 19 (4/5 τρίποντα), Τέρι 13 (11 ριμπάουντ), Χαλταλί 6, Οντσέλ 4, Προύιτ, Σενγκούν 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/29 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 17 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαντίρμα: 21/29 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 18/22 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά, 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ παίζει εκτός έδρας με την Μπούργος (22/1, 21:30), ενώ η Μπαντίρμα υποδέχεται μία μέρα νωρίτερα τη Ράστα Βέχτα (19:00).