19.12
19:27

Δεν τους βλέπει η ΑΕΚΑΡΑ – «Έλιωσε» τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους «4»

Οι Μάγκες επικράτησαν με 23-32 επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με… σβηστές μηχανές και πήραν την πρόκριση για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ. Ολοκληρωμένη εμφάνιση απ’ τους Κιτρινόμαυρους που… πάτησαν χωρίς πρόβλημα τους γηπεδούχους που αποδοκιμάστηκαν έντονα απ’ τους λίγους φίλους της ομάδας τους και αποχώρησαν δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο το γκάζι στο ματς και κατάφερε από πολύ νωρίς να πάρει ένα προβάδισμα των τεσσάρων γκολ με το σκορ στο 3-7. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε αδύναμος να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι Κιτρινόμαυροι να το εκμεταλλευτούν και να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 5-14.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να μειώσει, αλλά η Ένωση έβγαλε αντίδραση ανεβάζοντας τελικά την διαφορά στο +10, με το 7-17, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να κάνει και το +12. Η ΑΕΚ έδειχνε αχτύπητη απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος το μόνο που κατάφερε λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ήταν να ρίξει  την διαφορά ξανά στο -10 με το σκορ στο 9-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με πιο σβηστές τις μηχανές, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ μακριά απ’ το σκορ, ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 με το σκορ στο 13-25.

Η Ένωση συνέχισε να έχει την διαφορά στο +12 (σκορ 16-28) με τους λίγους φίλους της γηπεδούχου ομάδας, να ξεκινούν τις έντονες αποδοκιμασίες και να αποχωρούν απ’ το γήπεδο. Η ΑΕΚ συνέχισε το… βιολί της και χωρίς να ζοριστεί μετέτρεψε το ματς σε διαδικαστικό χαρακτήρα, καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη με 23-32.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια με την συγκεκριμένη νίκη, πήρε ταυτόχρονα και την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ, μένοντας μέσα σε ακόμα έναν στόχο της για την φετινή σεζόν, εκτός του πρωταθλήματος και της Ευρώπης!