15.12
13:05

ΟΦΗ: Το κάστρο του “Γεντί Κουλέ”

Ο ΟΦΗ έχει μετατρέψει σε κάστρο του το “Γεντί Κουλέ” αφού εκεί έχει κατακτήσει το 82% των πόντων του στο πρωτάθλημα μετρώντας έξι νίκες σε επτά ματς.

Μία ακόμα εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΟΦΗ το απόγευμα του Σαββάτου. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-1 επί του Άρη και με 22 βαθμούς βρίσκονται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League πίσω μόνο από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Για να τα καταφέρουν αυτό χρειάστηκε να μετατρέψουν σε κάστρο τους το “Γεντί Κουλέ”.

Ο αγώνας απέναντι τον Άρη ήταν ο έβδομος που έδωσαν φέτος στην έδρα τους οι παίκτες του Σίμου και πήραν την έκτη τους νίκη. Η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να φύγει χωρίς να χάσει από το Ηράκλειο ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Μίσιτς.

Αυτό σημαίνει ότι οι Κρητικοί από τους 22 βαθμούς που έχουν μαζέψει συνολικά στο πρωτάθλημα οι 18 έχουν έρθει από την έδρα τους η οποία αποδεικνύεται καθοριστικός παράγοντας στην πορεία της ομάδας. Ένα ακόμα εντυπωσιακό στοιχείο των αναμετρήσεων του ΟΦΗ είναι πως όλοι στο ημίχρονο ήταν ισόπαλοι με τους παίκτες του Σίμου να κυριαρχούν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων τους δείγμα της εξαιρετικής φυσικής κατάστασης που έχει η ομάδα.

Από εκεί και πέρα αξίζει να σημειώσουμε ότι ο ΟΦΗ εντός έδρας έχει πετύχει 16 τέρματα (μόνο η ΑΕΚ έχει περισσότερα με 17) με την τριάδα των Σεμέντο (5), Τσιλιανίδη (3) και Φιγκεϊρέδο (3) να έχει πετύχει τα έντεκα εξ αυτών.