14.12
00:04

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 2-4: Πήρε φόρα και δεν σταματά

Η ανοδική πορεία της Άουγκσμπουργκ συνεχίστηκε και στην 15η αγωνιστική, με τους Βαυαρούς να επικρατούν με 4-2 εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ και να ξεφεύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Χόφενχαϊμ στο εναρκτήριο ματς της 15ης αγωνιστικής πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής η Άουγκσμπουργκ, αποτέλεσμα που της επέτρεψε να ανέβει στην 10η θέση, οκτώ ολόκληρους πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11′ με τον Μαξ, με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά πήραν σημαντικό αβαντάζ δύο τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο ενώ χρειάστηκε το γκολ του Ιάγκο στο 85′ για να κλειδώσουν το τρίποντο στο φινάλε.

Ειναι εντυπωσιακό πως η Άουγκσμπουργκ έχει μόλις μία ήττα στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές, με την Χόφενχαϊμ από την πλευρά της να φέρνει τέταρτο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα (1 ισοπαλία – 3 ήττες σε αυτό το διάστημα) και να γνωρίζει την πρώτη της ήττα από την Άουγκσμπουργκ μετά από οκτώ μεταξύ τους ματς όπου μετρούσε 6 νίκες και 2 ισοπαλίες.