07.12
16:50

Πέρασε εύκολα η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Εσπανιόλ (2-0) και περιμένει την Μπαρτσελόνα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε το τρίποντο και την πρώτη θέση της La Liga με έναν αγώνα περισσότερο από την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 2-0 της Εσπανιόλ χάρη σε γκολ των Βαράν και Μπενζεμά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εσπανιόλ έβαλε σε σκέψη τη Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά με τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις κυρίως από τα αριστερά με τον Βινίσιους. Οι «μερένχες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως να σημαίνει αυτό ότι η Εσπανιόλ δεν προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα ή να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από τον Κουρτουά.

Στο 27ο λεπτό μάλιστα ο γκολκίπερ της Ρεάλ χρειάστηκε να επέμβει σε κεφαλιά του Γκρανέρο. Οι γηπεδούχοι προς το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν ρυθμό, αρχικά στο 36′ απείλησαν με ένα καλό σουτ του Βαλβέρδε, ενώ στο 37ο λεπτό άνοιξαν λογαριασμό με όμορφο πλασέ του Βαράν προς την εστία του Ντιέγο Λόπεθ.